MAKALE
Giriş Tarihi : 01-12-2020 00:00   Güncelleme : 01-12-2020 08:43

Nesibe Aşkar Çetinkaya Yazdı: Mizan

Korusam kendimi, önce dünyevilikten sonra indirim günlerinden sonra  kırmızı pembe mavi efsanevi  cumalardan en çok da çıktığım yoldaki reklam bilbordlarından..  

Nesibe Aşkar Çetinkaya Yazdı: Mizan

Kime: Kendime
Kimden: Kendimden

Okumak yemek yapmak gibiyse yazmak da bence o yemeği güzelce bir tatmaktır. Uzun zamandır tatmıyordum. Herkes o kadar çok biliyor ve konuşuyordu ki bir de ben konuşup insanları yormayayım diyordum ama herkesin  kendini koruyup evlere kapattığı bu günlerde bende kendime yazı yazıp (kendimi korusam) absürt kaçmazdı herhalde. Korusam kendimi, önce dünyevilikten sonra indirim günlerinden sonra  kırmızı pembe mavi efsanevi  cumalardan en çok da çıktığım yoldaki reklam bilbordlarından..  Koruyabilsem.    

Bir kefem göklerde.. İndirmek için uğraşıyorum. Tüm gücümü veriyorum. Olmuyor. Tahterevallide oynadığımız zamanlarda benden ağır çocukların beni aşağı indirmediği zamanlardaki gibi bu his. Yükseklerde olmak, terazinin yükselen kısmında olmak gibi çoğu zaman. Kefende bir şey olmadığı anlamına geliyor. Zayıf olduğun anlamına geliyor. 

Her vakit dilinde  Sırat-ı müstakim olup da yüksekteki kefede kalmak nasıl bir his biliyor musun sevgili kendim. Elini saniye aralıklarla kaynar ve donmuş suya sokmak gibi. Bir süre sonra çatlamış derine bakarken buluyorsun kendini.  

Kefe sevgili kendim. Esas mesele önce kefeyi doldurup ağır basmaya çalışmaktan ziyade karşı kefeyi boşaltmaktır belki. Boşalt sevgili kendim. Boşalt ki -Al al al bol bol al ve dünyaya kene gibi yapışacağını zannet, çok çok sağlıklı beslen, spor yap güzel görün, görün ki bedenin tek önemli noktan zannet- zihniyeti de aksın gitsin. Boşalt ki esas güzelliği, dengeyi, Sırat-ı Müstakimi yaşayasın. Boşalt ki yukarıda tek olmaktansa dengede yan kefe ile arkadaş olmanın tadını çıkarasın. Boşalt ki azın öz olduğunu yeterince kavrayasın. Boşalt ki zihnin Times Meydanından çıkıp Sahra çöllerinde dinlenebilsin. Boşalt ki Müslümanım iddiası ispat kazansın.

Sevgili kendim. ''İnsan maddeyi fetheder, vinç gibi kaldırır, fakat vinç ruh desteğinden mahrum kalınca kopar ve altındakileri ezer.'' der Necip Fazıl. Kefeni boşalt ki kalmayasın vincin altında. Ve boşalt ki sevgili kendim esas yüksekliğin kefenin boşluğuyla olan ufak bir yükselme değil de dengede, çiftlikte, çift kanatlılıkta olduğunu anlayıp uçabilesin.

Hayırla kal Sevgili Kendim..