GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-11-2020 20:39   Güncelleme : 30-11-2020 20:39

Haksöz Cübbeli'ye 'muhbir' dedi, Cübbeli Özgür-Der için "IŞİD'e sahip çıkıyorlar" dedi.

Cübbeli Ahmet'in "Namazlı vatan hainleri" diyerek suçladığı Özgür-Der Genel Başkanı Kaya: Cübbeli, "ispiyoncu amigo" mantığını yaygınlaştırıyor dedi.

Haksöz Cübbeli'ye 'muhbir' dedi, Cübbeli Özgür-Der için

Bir televizyon programında "2 bin Selefi derneğinin silahlandığını" söyleyen Ahmet Mahmut Ünlü, polise verdiği ifadede herhangi bir dernek ismi zikretmese de "İslamcı" gruplara yönelik eleştirilerini sürdürüyor.

Kamoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ünlü'nün Selefi derneklerle ilgili sözleri, Özgür-Der ve derneğin yayın organı Haksöz dergisi tarafından eleştirilmişti.

Açıklamaların Haksöz tarafından "Muhbirlik" olarak nitelendirilmesi Cübbeli Ahmet'i kızdırdı.

CNN Türk'te Ahmet Hakan Coşkun'un sunduğu programda konuşan Ünlü'nün hedefinde bu kez Özgür-Der yer aldı.

Ünlü hem Özgür-Der'in önceki açıklamalarını hem Haksöz'de çıkan yazıları gündeme getirerek grubu eleştirdi.

Ünlü eleştirilerini sosyal medyaya da taşıdı.

Kişisel Twitter hesabından bir açıklama yapan Ünlü, sert ifadeler kullandı: "Mehmetçiğe "şehîd" diyemeyen ama kendilerinden hadîs-i şerîfte cehennem köpekleri diye bahsedilen IŞİD'çilere "şehîd" diyen Haksöz ve Özgürder gibi namazlı vatan hâinleri bize "muhbir" dese de biz hakkı söylemeye devam edeceğiz!"

Türkiye'nin de resmen terör örgütü olarak kabul ettiği Suriye'deki El-Kaide bağlantılı HTŞ ve Al-Nusra'ya yakınlığııyla bilinen Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya'dan, son tartışmaları değerlendirirken ilginç bir çıkış geldi. Rıdvan, independent Türkçe'ye verdiği mülakattan başlıklar:

"IŞİD'in 'BELA' OLDUĞUNU SÖYLÜYORUZ"

''2015'ten bu yana IŞİD’in Suriye ve Irak için bir 'bela' olduğunu söyledik. Bunu açıkça ifade ettik. IŞİD, Suriye'deki İslami muhalefeti paramparça etti" diyen Kaya, ''IŞİD, FETÖ ve PKK üzerinden insanlar ve gruplar yaftalanmaya çalışılıyor. Önümüzde bir ihbar mantığı var ve biz bunu eleştiriyoruz. Mesele Cübbeli Ahmet'in selefi dernek meselesinden ibaret değil. Önümüzde herkesin herkesi suçladığı ve herkesin herkes hakkında çetele tuttuğu sağlıksız bir toplum var. Bu, 15 Temmuz sonrası çok yaygınlaştı. Herkes birbirini ihbar ediyor. Kültüre dönüştü ve bu kültür insanı hasta ediyor'' şeklinde konuştu.

''Cübbeli Ahmet hakkındaki iddialara girmiyoruz''

''Cübbeli Ahmet hakkında çok sayıda iddia var. Bu iddiaların bir kısmı ahlaki bir kısmı ise ticari meselelerle ilgili. Somut bir şey olmasa da itham var. Bu bir seviyesizlik olduğu için bu iddialara hiç girmiyoruz” diyen Kaya, “Ona birileri sufle veriyor. Haksöz yazılarını ya da Özgür-Der bildirilerini kesip biçerek okumaya çalışıyor. Biz seni ihbarcılıkla, ispiyonculukla suçluyoruz, ‘insanları karalama’ diyoruz bu kez aynı mantığı bize yöneltiyor'' ifadelerini kullandı.

Askere 'şehit' dememelerinin nedeni

Ünlü'nün ''Askere şehit demiyorlar" eleştirisinin geçmişten bu yana tartışılan bir konu olduğunu ifade eden Kaya, "Ama son dönemdeki milliyetçi atmosfer bunu besliyor. Biz her kavramın yerinde kullanılması gerektiğini düşünüyoruz. Laik bir devletin İslami kavramları kullanması doğru değil. Bu tartışmalara 1990'ların ortamında da girmedik. Askere düşmanlık yapmıyoruz ama kavramların saf halinde kullanılması gerektiğini düşünüyoruz'' dedi. Ancak Suriye'de Türkiye'nin de resmen terör örgütü olarak kabul ettiği El-Kaide bağlantılı Al-Nusra ve HTŞ'nin ölüleri için neden 'şehid' dediklerine bir açıklık getirmedi.

"Suriye ve Libya'da Türkiye ordusuna destek verdik"

Ünlü'nun, Özgür-Der ve Haksöz çevresindekileri "Namazlı vatan hainleri" diyerek suçlamasını "Herkesin kafasında bir vatan tahayyülü var. O tahayyüle uymayanları hainlikle suçluyorlar'' diyen Kaya, şöyle devam etti:

"Biz Türkiye'yi önemsiyoruz, güzel bir şey yaptığında destekliyoruz. Suriye ve Libya'da Türkiye ordusuna destek verdiğimiz için selefi çevreler bizi eleştirdi. Kategorik olarak tüm politikalarına karşı çıkmadığımız gibi hepsini de desteklemiyoruz. Vatan kavramı üretilmiş bir kavramdır. Coğrafyayı kutsama derdimiz yok. İnsan haklarına, insan şerefine ve izzetine önem veriyoruz. İnsanların adil bir coğrafyada yaşamalarını istiyoruz. Bu ülke 28 Şubat’ta bir cehenneme döndü. O zaman 28 Şubatçılar bize vatan haini diyordu. Özgür-Der'in Kürt şubelerini yakan PKK 'Kürdistan hainliğiyle' suçluyordu. Devlet insanlara haksızlık yapıyorsa buna karşı çıkmak neden vatan hainliği olsun. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı severim. Politikalarını genel manada da olsa beğenirim. Yanlış gördüğümüzü eleştiririz. Eleştirmek neden düşmanlık olsun?

"Cübbeli, guru gibi konuşuyor"

Kaya'nın bir eleştirisi de medyaya: "Cübbeli Ahmet'i bir otorite gibi ana akımın kanallarına çıkarmanın manasını çözemedim" diyen Kaya, "Guru gibi oturtup konuşturuyorlar. Her şeyin otoritesi gibi, her şey hakkında fikri var. Söyledikleri çok önemliymiş gibi de dinliyorlar. Bu, ispiyoncu amigo mantığını yaygınlaştırıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Suriye Krizinde ÖZGÜR-DER ve HAKSÖZ'ün etkileri

2011 yılında patlak veren Suriye Krizinde ABD-İsrail-İngiltere destekli "beyaz kasklıların" ve onlara bağlı medyanın söylemlerini Türkiye'de en çok ÖZGÜR-DER ve HAKSÖZ çevresi dile getirdi. Suriye devlet başkanı Esad'ı eleştirmeyenleri sosyal medyada çok sert eleştirenlerin başını yine bu çevre çekti. Türkiye'deki İslami medyanın Suriye'de olup bitenleri bağımsız ve yerinden gözlemleme yerine, ABD-İsrail-İngiltere-Suud destekli yayınlarına en çok yine bu çevre çanak tuttu. El-Kaide bağlantılı HTŞ ve Al-Nusra'ya olan  desteklerini "Suriye İslami Muhalefetine Destek" olarak hala sürdürmekten de çekinmemektedirler. Türkiye'den Suriye'ye savaşmaya giden birçok gencin yine bu çevrenin özellikle sosyal medyadaki etkinliği ile gittiği iddia ediliyor.

 independent Türkçe/Hürseda Haber