DÜNYA
Giriş Tarihi : 27-11-2020 20:37   Güncelleme : 01-12-2020 20:10

Netanyahu hedef göstermişti. İran nükleer programının 'babası' suikasta kurban gitti: Tahran, İsrail'i sorumlu tuttu

İran’ın nükleer faaliyetlerindeki en önemli isimlerden olarak bilinen fizik bilimcisi Mohsen Fahrizade bugün Tahran’da uğradığı suikast sonucu şehit düştü.

Netanyahu hedef göstermişti. İran nükleer programının 'babası' suikasta kurban gitti: Tahran, İsrail'i sorumlu tuttu

İran’ın tanınmış nükleer bilimcisi Muhsin Fahrizade’ye bugün Tahran eyaletinin Demavend ilçesine yer alan Abserd şehrinde suikast düzenlendi.

Savunma Bakanlığı Araştırma ve Geliştirme Teşkilatı Başkanı Mohsen Fahrizade'ye silahlı teröristler tarafından düzenlenen suikast sonucu şehit oldu.

Silahlı teröristler ve Fahrizade'nin korumaları arasında yaşanan çatışma sonucu ağır yaralanan Fahrizade hastaneye kaldırıldı fakat yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.  

Yaşanan çatışma sırasında olay yerinde bulunan ve henüz kimlikleri açıklanmayan bir kaç kişi de hayatını kaybetti.

Devrim Muhafızları Komutanı Hüseyin Selami, Twitter'da, İranlı nükleer bilimcilere yönelik suikastları kınayan açıklama yapıp egemen güçlerin İran'ın modern bilime erişimini engellemeye çalıştığını dile getirdi.

ABD'nin yaptırım listesinde bulunan Fahrizade'nin bazı haberlerde suikasta uğradığı ve doktorlar tarafından kurtarılması çabalarının sonuçsuz kaldığı öne sürüldü.

Siyonist Rejim Başbakanı Binyamin Netanyahu daha önce katıldığı bir televizyon programında Mohsen Fahrizade'den İran'ın nükleer faaliyetlerindeki önemli isimlerden biri olarak bahsetmiş hedef göstermişti. 

Hürsedahaber