GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-11-2020 14:05   Güncelleme : 20-11-2020 14:05

Bülent Arınç'tan Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala Değerlendirmesi, Cumhurbaşkanlığı'ndan Bülent Arınç'a cevap...

Bülent Arınç'tan Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala Değerlendirmesi, Cumhurbaşkanlığı'ndan Bülent Arınç'a cevap...

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Bülent Arınç, Habertürk’te yayınlanan 'Nedir, Ne Değildir?' adlı programa konuk oldu.

Bülent Arımç'ın öne çıkan sözleri şöyle: 

Demirtaş 3-4 yıldır tutuklu. Tutukluluk cezaya dönüşmemeli. Demirtaş ile bizim 1-2 görüşmemiz oldu. Cezaevlerinde isyanlar, açlık grevleri olmuştu. Selahattin Demirtaş'ı tanımak veya onu yargılamak için onun yazdığı ‘Devran’ isminde kitap var. Ne olur onu alıp okuyun.

Ben corona süreci içinde bunu okudum. Belki Selahattin Demirtaş hakkındaki kanaatinizi değiştirmeyeceksiniz ama ve Kürtler ve Kürtlerin yaşadığı travmalar üzerinde kafanızda çok şeyler değişecek.

Ben Başbakan yardımcısı iken çözüm sürecinde bazılarının tahliyesi sağlanmıştı, bunun da tahliyesi olabilir. Yargıçlar, mahkemeler, savcılar özgürlükçü düşünsünler.

İş insanı Osman Kavala’nın da tutukluğuna değinen Arınç şu ifadeleri kullandı;

Osman Kavala 2017'den beri 3 buçuk yıldır tutuklu. Ben iddianameyi okudum. Hala tutuklu kalmasına hayret ediyorum. Tahliye edilmesi lazım. Bu iddianameleri okuduğumda çocuk bile yazmaz bunu dedim, cübbeyi bile giyesim gelmişti. Çıkması lazım.

Ey hâkim ve savcılar; Osman Kavala’nın hâlâ tutuklu kalmasına hayret ediyorum, tahliye edilmesi lazım.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Üyesi Bülent Arınç, Habertürk’te aykırı sayılabilecek açıklamalarına 

MHP’den jet tepki geldi. Devlet Bahçeli'nin Basın Danışmanı Yıldıray Çiçek sert sözlerle yüklendi.

İlerleyen saatlerde Arınç’ın açıklamalarına ilişkin Beştepe’den de bir mesaj geldi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Suni tartışma ve gündemlerle vakit kaybedecek lüksümüz yoktur." dedi. Altun'un sözleri şöyle:

"Ne adalet arayışımızdan vazgeçeriz ne de iddialarımızdan. Gün, büyük ve güçlü Türkiye için çalışma günüdür. Cumhurun gücü aydınlık yarınlarımızın teminatıdır. Suni tartışma ve gündemlerle vakit kaybedecek lüksümüz yoktur. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde durmak yok, yola devam..."