GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-11-2020 13:45   Güncelleme : 20-11-2020 13:45

Daron Acemoğlu’ndan ‘Berat Albayrak’ Yorumu: ‘Ekip Kurdu, Yıkıcı Bir Etki Yarattı’

Dünyaca ünlü ekonomist Daron Acemoğlu, Berat Albayrak’ın istifasını ve onun yarattığı etkiyi Financial Times’a değerlendirdi.

Daron Acemoğlu’ndan ‘Berat Albayrak’ Yorumu: ‘Ekip Kurdu, Yıkıcı Bir Etki Yarattı’

Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan istifa kararı sonrasında kabinede değişim yaşanırken, İngiltere merkezli Financial Times, “Erdoğan’ın aile draması ve Türkiye’nin geleceği” başlığı ile kapsamlı bir analiz hazırladı. 

Gazetenin Türkiye muhabiri Laura Pitel imzalı makalede, Albayrak’ın istifası sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bazı ekonomik ve siyasi sorularla karşı karşıya kalacağı iddia edilirken, birçok akademisyen ve yetkiliden de görüş alındı.

Makalede görüş veren isimlerden biri ise özellikle sosyal medyada sık sık "yeni ekonomi bakanı" olarak adı geçen Daron Acemoğlu oldu. Acemoğlu, Berat Albayrak'ın istifası ile ilgili ilk kez açıklamalarda bulundu.

"DEMOKRASİLERDE OLMAMASI GEREKEN YIKICI BİR YAPI KURMUŞTU"
Acemoğlu makalede, “Bu durum otoriteryen bir ülke için simgesel bir durum. Kayınpederinin pozisyonu dolayısıyla Albayrak çok etkili olabildi ve etrafında otonom olarak hareket edebilen bir ekip kurabildi ve bu çok yıkıcı bir şey. Bu tür şeyler işleyen demokrasilerde olmamalı” ifadesini kullandı.,

Aykırı.com