GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-11-2020 08:47   Güncelleme : 18-11-2020 10:31

Artıbir Araştırma'nın anketine kararsızlar damga vurdu: İşte Tayyib Erdoğan ve Mansur Yavaş'ın oy oranları..

Artıbir Araştırma Şirketi gerçekleştirdiği Son seçim anketi çalışmasında "Bu pazar Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa aşağıdaki isimlerden hangisine oy verirsiniz?" sorusuna cevap aradı

Artıbir Araştırma'nın anketine kararsızlar damga vurdu: İşte Tayyib Erdoğan ve Mansur Yavaş'ın oy oranları..

Artıbir Araştırma Şirketi'nin yaptığı son seçim anketi çalışmasında "Bu pazar Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa aşağıdaki isimlerden hangisine oy verirsiniz?" sorusuna verilen cevapların oranı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın canını çok sıkacağa benziyor.

Yapılan anket çalışmasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çok yaklaştığı görülüyor. Çalışmada Erdoğan'ın aldığı oy oranı yüzde 46.6 olarak gözükürken Mansur Yavaş'ın oy oranı ise 38,9 oranında yer alıyor. 

Ankette vatandaşa bu sorunun yanı sıra "Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz, Covid-19 virüs salgını sırasında hükümetin vatandaşa yaptığı yardımlar size göre yeterli mi ve Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan günlük vaka sayılarına inanıyor musunuz?" gibi sorular yer aldı.

Bu pazar seçim olsa?

Araştırmada “Bu pazar genel seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz” sorusuna yanıt verenlerin yüzde 30,2’si AK Parti, derken yüzde 22,2’si ise CHP yanıtını verdi. Yüzde 12,8’le kararsız seçmen üçüncü sırada yer alırken, kararsız oylar dağıtılmadan yüzde 10’luk seçim barajını sadece AK Parti ve CHP’nin geçtiği, İYİ Parti ve HDP’nin ise yüzde 10’luk barajın hemen altında oldukları görülüyor.

“Bu pazar cumhurbaşkanlığı seçimi olsa Recep Tayyip Erdoğan’a oy verir misiniz” sorusuna ise yüzde 42,3 “Evet oy veririm” yanıtı verirken,  yüzde 41,4 “Hayır oy vermem” yanıtını verdi. Yüzde 16,3 ise kararsız olduğunu belirtti.