DÜNYA
Giriş Tarihi : 11-11-2020 13:15   Güncelleme : 11-11-2020 13:15

Irak'ta İslami Direniş ABD askerlerinin kalmasına karşı "Direniş" yemini etti

rak'ın Başkenti Bağdat'ta toplanan Iraklı göstericiler, Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi El-Mühendis'in ABD ordusu tarafından canice katledilmesinden sonra, Irak Parlamentosunun aldığı Amerikan askerlerinin ülkeyi terk etmesi kararının aksine eğer bu askeri güç ülkeyi terk etmez ve kalırsa o zaman "Direniş" için gerekli olan her ne varsa ortaya koymak için yemin ettiler.

Irak'ta İslami Direniş ABD askerlerinin kalmasına karşı

İran'da yayınlanan Kayhan gazetesinde yer alan bir habere göre; Bağdat'ta gösteri yapan Iraklılar daha önce Irak Parlamentosunda alınan karar gereği Amerikan askerlerinin ülkeyi terk etmesini istediler, eğer bu gerçekleşmezse o zaman "Direniş" göstereceklerine dair yemin ettiler. 
 
Birkaç yüz protestocu Cumartesi öğleden sonra Irak'ın başkentinde toplandı ve ABD askerlerinin 2020'de yapılan parlamento oylaması sonucu çıkan karara göre ülkeyi terk etmesini talep etti.
 
ABD büyükelçiliği ve diğer yabancı misyonların bulunduğu yüksek güvenlikli Yeşil Bölge'nin girişinin yakınında gerçekleşen gösteride, "Parlamentonun kararının gereği yapılmazsa direnişi seçeceğiz!" yazılı pankartlar yer aldı.
Diğerleri ise Irak'ta DAEŞ'i yenmenin anahtarı olan devlet destekli silahlı direniş grupları ağı Haşdi Şabi'nin logosunu taşıyan dövizler taşıyordu.
 
ABD'nin Ocak ayında Bağdat'ta üst düzey İranlı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi El-Mühendis'i şehit eden saldırısının ardından, Iraklı parlamenterler ülkede konuşlanmış tüm yabancı güçleri ülkeden çıkarmak için oy kullanmıştı.
 
Fetih Koalisyonu'nun temsilcisi Iraklı milletvekili Uday el-Shaalan, Cumartesi günü iki komutana suikastla ilgili soruşturmaların sürdüğünü söyledi.
 
Irak'taki El-Ahad News'e konuşan milletvekili, Irak parlamentosunun Güvenlik ve Savunma Komisyonu'nu hükümetin davayla ilgili soruşturmasını tartışmak için bir toplantı yapmaya çağırdı.
 
Hükümetin, soruşturmasının sonuçlarını bir an önce parlamentoya bildirmesi gerektiğini söyledi.
 
ABD, Bağdat'ın IŞİD ile savaşmasına yardım eden uluslararası bir koalisyona liderlik etmek için 2014'ten bu yana Irak'a binlerce asker gönderdi, ancak Iraklı yetkililer ve askeri komutanların bir dizi tanık ifadesi, Amerikan birliklerinin karmaşık gizli ilişkilerle meşgul olduklarını ortaya koydu.
 
Washington, son aylarda güçlerini yaklaşık 3.000'e çektiğini ve diğer işgalci ülkelerin de ayak izlerini küçülttüğünü iddia ediyor.
Irak hükümeti, ABD başkanlık seçimlerinin sonuçlarını yakından izliyor.
 
Irak'ın terörle mücadele Kata'ib Hizbullah grubu Perşembe günü, Arap ülkesinden çekilmeleri için belirlenen takvime meydan okumaları halinde ABD güçlerini "daha sert ve daha güçlü" bir çatışmanın beklediği konusunda uyardı.
 
Kata'ib sözcüsü Muhammed Mohi, Irak'taki yabancı askerlerle şartlı ateşkesin ciddiye alınması gerektiğini vurguladı çünkü Direniş'in belirlediği sınırlar ve koşullar çatışmalarla takip edilecek.
 
Irak Direniş Koordinasyon Komisyonu tarafından yapılan ve direnişin bir sonraki aşamasının yakında gerçekleşeceği konusunda uyarıda bulunan açıklamasına atıfta bulundu. Mohi, "Bu aşama, yeni silah türlerini içeren daha sert ve daha güçlü olabilir".
 
Amerikalılar Iraklı direniş gruplarının yeteneklerini değerlendiremeyebilirler, ancak bu grupların kendileriyle çatışmaya girme ve planlarını bozma potansiyeline sahip olduğunu bilmeleri gerektiğini söyledi.
 
Kata'ib sözcüsü ayrıca Amerikalılarla iş birilği ve gizli anlaşma yapmakla suçlanmaması için Irak hükümetini ülkenin egemenliğini korumaya ve topraklarını ve gökyüzünü kontrol etmeye çağırdı.
 
Washington, ABD askerlerinin Irak'tan çıkarılması halinde yaptırım tehdidinde bulundu.