DÜNYA
Giriş Tarihi : 06-11-2020 16:52   Güncelleme : 06-11-2020 16:52

Başkanlık seçiminde ABD'li Müslümanlar Biden'i destekledi

Amerika'da yaşayan Müslüman seçmenlerin yüzde 69'nun, 3 Kasım başkanlık seçiminde Demokrat başkan adayı Joe Biden'a destek verdiği açıklandı.

Başkanlık seçiminde ABD'li Müslümanlar Biden'i destekledi

Sivil haklar konusunda faaliyet gösteren ülkenin en geniş Müslüman sivil toplum organizasyonlarından Amerika-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), “2020 Müslüman Seçmen Başkanlık Seçimi Çıkış Anketi” başlıklı bir çalışma yayımladı.

Bu örgütün Devlet İşleri Müdürü Robert McCaw da yerel, eyalet ve ulusal seçimlerde Müslümanların rolünün gözardı edilemeyeceğini duyurmuştu.

Bu arada Amerika seçimlerinde Müslüman adaylar Kongredeki yerini korudu, eyalet meclislerinde ise sayısını arttırdı.

2018 ara seçimlerinde Demokrat partiden Kongreye seçilen ilk Müslüman kadın milletvekilleri Minnesota eyaletinden İlhan Omar ile Michigan'dan Rashida Tlaib, bu seçimde de koltuklarını korudu.

Somali Kökenli Omar ile Filistin kökenli Tlaib, 3 Kasım'da Cumhuriyetçi rakiplerine fark atarak Kongrenin Temsilciler Meclisi kanadına ikinci dönem için girmeye hak kazandı.

Bu seçimlerde Kongreye girmeyi başaran 3. Müslüman aday da Indiana 7. bölgede Cumhuriyetçi rakibine karşı oyların yüzde 65'ini alan Andre Carson oldu./