GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-11-2020 12:10   Güncelleme : 05-11-2020 12:10

Fransa 'Ülkücü Hareketi' resmen yasakladı, Türkiye sert tepki gösterdi

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, ülkede faaliyet gösteren Ülkücü Hareketi'nin resmen yasaklandığını duyurdu. Türkiye'den Fransa'ya tepki gecikmedi: Alınan karara karşı en sert şekilde mukabele edeceğiz.

Fransa 'Ülkücü Hareketi' resmen yasakladı, Türkiye sert tepki gösterdi

İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, hükümetin çarşamba günkü Bakanlar Kurulu toplantısında, Türk aşırı milliyetçi grubun (Ülkücü) bu ülkedeki faaliyetlerinin tasfiye edileceğini duyuracağını dile getirmişti.

Toplantı sonrası açıklama yapan Bakan Darmanin'in yayımladığı kararnamede Ülkücü Hareketi'nin kuruluşundan bu yana şiddet olaylarına karıştığı, Türkiye'de birçok kez mahkum edilen Abdullah Çatlı ile bağlantılı olduğu, Kürt ve Ermenilere karşı şiddet eylemlerine başvurduğu belirtildi.

Kararnamede ayrıca son olarak Decines bölgesinde bulunan "Ermeni Soykırım Anıtı" üzerinde sprey boya ile RTE ve Bozkurtlar yazıldığı hatırlatıldı ve tüm bu eylemler göz önünde bulundurularak grubun yasaklaması kararı aldığı vurgulandı.

Fransa'daki Türkler ve Azeriler ile Ermeni toplumları arasında Dağlık Karabağ'daki savaşı protesto sırasında arbede çıkmış ve bu sırada yaralananlar olmuştu.

Türkiye Dışişleri: Alınan karara karşı en sert şekilde mukabele edeceğiz

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin'in ülkede faaliyet gösteren Ülkücü Hareketi'nin resmen yasaklandığını duyurmasına Dışişleri Bakanlığından tepki geldi.

"Bugün Fransız hükümeti tarafından lağvedildiği açıklanan “Bozkurtlar” isimli bir hareket olmadığı esasen bilinmektedir" diyen Dışişleri Bakanlığı, "Alınan bu karara karşı en sert şekilde mukabele edeceğimizi vurguluyoruz" ifadelerini kullandı.

Bakanlığın açıklamasının devamında şöyle denildi:

"Bugün Fransız hükümeti tarafından lağvedildiği açıklanan “Bozkurtlar” isimli bir hareket olmadığı esasen bilinmektedir. Söz konusu ülkenin münferit birtakım kişilere ve bu kişilerin eylemlerinden hareketle böyle bir hareket ve oluşum varmış gibi hayal mahsulü kararlara tevessül etmesi içinde bulunduğu çelişkili psikolojinin son tezahürü olmuştur.

Öte yandan, hayal ürünü olan bu oluşumu ele alırken, dünyanın pek çok ülkesinde de kullanılan son derece yaygın ve kanun dışı hiçbir boyutu olmayan sembollerin yasaklanması kabul edilemez.

'Fransız hükümeti artık tamamen Ermeni çevrelerin esiri haline geldi'

Ne yazık ki, kendileri söz konusu olduğunda ifade özgürlüğünün hiçbir şekilde sınırlanamayacağını savunanlar, başkaları söz konusu olduğunda ifade özgürlüğüne rahatça kısıtlama getirebilmektedir. Bu ikiyüzlü anlayış artık alıştığımız çifte standartlı yaklaşımın son örneğidir.

Bu karar aynı zamanda Fransız hükümetinin artık tamamen Ermeni çevrelerin esiri haline geldiğini de göstermektedir."

'İkiyüzlü tutum ve alınan provokatif karar'

"Fransız hükümeti böylelikle, ülkesindeki fanatik Ermeni diasporasının son aylarda dozu giderek artan ve vatandaşlarımız ile diplomatik temsilciliklerimizi hedef alan kışkırtma, tehdit ve saldırılarını görmezden gelmeye devam ettiğini bir kez daha göstermiştir." değerlendirmesinde bulunulan Ankara'nın cevabının devamında, "Şiddetin önüne geçmek bahanesiyle bugün sergilenen bu ikiyüzlü tutum ve alınan provokatif karar diplomatlarımızın canına kasteden terör örgütü ASALA başta olmak üzere Fransa’dan himaye ve destek gören PKK, FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadelede Fransa’nın olumsuz sicilini de yeniden hatırlatmaktadır. Fransa’daki Türk toplumunun örgütlenme, ifade ve gösteri özgürlüğünün evrensel insan hakları ve düzenlemeleri bağlamında muhafaza edilmesi gerektiğini ve alınan bu karara karşı en sert şekilde mukabele edeceğimizi vurguluyoruz." denildi.

Hürsedahaber