GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-11-2020 12:09   Güncelleme : 04-11-2020 12:09

Berat Albayrak: Dolarla Uğraşmıyoruz, İstesek Düşürürüz..

Berat Albayrak: Dolarla Uğraşmıyoruz, İstesek Düşürürüz..

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bir son dakika açıklamasında bulundu. Dolar ile Euro'nun rekor kırdığı önceki günden sonra gelen açıklamada Berat Albayrak, faiz ve üretim ile istihdam vurgusunda bulundu. 

1 MİLYON İSTİHDAM SAĞLANDI

Üretimde artış olduğunu, kısa sürede çok sayıda kişinin işe alındığını ifade eden Bakan Albayrak, "Ekonomideki güçlü toparlanma eğilimi devam ediyor. Sanayi üretimi salgın öncesi seviyelerin de üzerine yükseldi. 2020 Mayıs-Temmuz döneminde bir milyon istihdam oluşturuldu. Ekim ayı verilerine göre son 5 aydır devam eden iyileşme eğilimi ile, istihdam oluşturma hızı 32 ayın en yüksek düzeyinde gerçekleşti. 2017 yılı sonundan beri ilk kez tüm sektörlerde istihdam artışı sağlanmıştır. Firmaların üretimini desteklemek için istihdam artırmaya devam etmesi, güvene işaret etmektedir. Pandemi bir anda tüm dünyada herşeyi altüst etti. İşsizlik arttı. Bizim gayretimiz Türkiye’nin bu süreci en az hasarla atlatmasıdır." dedi.

"EKONOMİK SALDIRILARA KARŞI GÜÇLÜ YAPI DEVAM EDİYOR"

Son dönemlerde Türkiye'ye ekonomik saldırılar olduğunu söyleyerek sözlerini sürdüren Bakan Albayrak, "Türkiye, bütün ekonomik saldırılara ve salgın şartlarının zorluklarına rağmen güçlü yapısıyla büyümeye devam ediyor. Tüm dünya ülkeleri gibi Türkiye de zor zamanlardan geçiyor. Her şey iyi mi? Değil. Ama yerli ve millî bir ekonomi hamlesi ile inşallah güçlü bir ekonomi olacağız. Pandemi ve saldırılara rağmen Türkiye üreterek, katma değer oluşturarak büyüyor. Pandemi sürecini en iyi şekilde yöneten Türkiye, battık bittik lobilerine rağmen büyümeye devam ediyor. 2023’e çok daha güçlü gireceğiz. " ifadelerini kullandı.

DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?

Önceki gün 8.54 TL ile rekor kıran dolar kuru hakkında konuşan Bakan Albayrak, dolarla uğraşmadıklarını söyleyerek, "Dövizdeki artışın birçok sebebi var. Dünyadaki belirsizlikler, ABD seçimleri, pandemi, ülkeler arasındaki sıkıntılar. Hepsi dövizin yükselmesine neden oluyor. Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil. Faizi artırmanın da eksileri var, artıları var. Faiz yükselirse, üretim düşer istihdam azalır. Bizim buradaki amacımız ithalatı azaltmak, üretimi artırmak. İthalat uyuşturucu gibi, ilk kullandığında kendini iyi hissedersin ama bu seni yavaş yavaş öldürür. O nedenle bizim hedefimiz öncelikle ithalatı azaltmaktır. Dövizde yaşanan hareketliliğinin birkaç ay içinde bir dengeye oturmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

DOLAR NE KADAR?

Piyasalardan alınan son verilere göre dolar kuru 8,50 TL. 

Hertaraf