GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-11-2020 17:12   Güncelleme : 02-11-2020 17:12

Elif bebeği kurtaran itfaiyeci yaşadığı o anları gözyaşları içinde anlattı...

Türkiye’yi sevinç gözyaşlarına boğan Elif bebeği enkaz altından kurtaran İBB İtfaiyesi Onbaşı Muammer Çelik, o anları gözyaşları içinde Millî Gazete muhabiri Furkan Erten’e anlattı.

Elif bebeği kurtaran itfaiyeci yaşadığı  o anları gözyaşları içinde anlattı...

İzmir’de yaşanan 6.6 şiddetindeki depremin 66. saatinde enkaz altından çıkarılan Elif bebek, Türkiye’yi sevinç gözyaşlarına boğdu. Doğan Bey Apartmanı’nın enkazında devam eden arama kurtarma çalışmalarında kurtarılan 3 yaşındaki Elif Perinçek,  enkazdan çıkartıldığı sırada UMKE görevlisinin parmağını tuttu. Minik Elif bu görüntüsüyle tüm vatandaşların da umudunu diri tutmasını sağladı.

PARMAĞIMI HİÇ BIRAKMADI

Elif Perinçek'i beton bloklar arasından uzun uğraşlar sonucu çıkarılan İBB İtfaiyesi Onbaşı Muammer Çelik, "Babası bana ‘Ben her şeye razıyım, her şeye de hazırlıklıyım’ dedi. Ben de, 'Allah’tan ümidine kesme’ dedim. Kendi tecrübemi, bilgilerimi kullandım ve depremin oluş şekline göre hareket ettim. Ters yöne gittim, bazası ve gardrobunun arasında olabileceğini düşündüm. Oraya gittim. Orada da Elif'i sırt üstü yatar şekilde buldum ve kucakladım. Elif benim parmağımı bir tuttu... Yüzünü temizledim, tozunu aldım. Bir arkadaşımla beraber aldık. Parmağımı sağlık kabinine gidene kadar hiç bırakmadı” dedi.

BAZANIN YANINDA KÜÇÜCÜK BİR YERDE BULDUK

Elif Perinçek'in kurtarma ekibinde bulunan İstanbul İtfaiyesi Müdür Yardımcısı Ahmet Yavuz ise, “Biz Elif’le ilgili en başından beri çalışma yapıyoruz. Annesiyle kardeşlerini kurtardıktan sonra Elif’i de aramaya başladık. Babasının söylediği bilgilere göre sabah yerini tespit ettik ve hassas arama kurtarma yaptık. Yatak odasında bazanın yanında küçücük bir yerde arkadaşlarımız Elif’i tespit etti. Bulduğumuz zaman Elif’in vefat ettiği hissi vardı. Çünkü yüzü toz içerisindeydi. Arkadaşlarımız Elif’in yüzünü temizlerken Elif’in gözleri oynadı. Arkadaşımızın parmağını tuttu. Yaşadığını anlayınca çok mutlu olduk ve çok hassas bir çalışma yaptık. Gerekli müdahale yapıp, birlikte ambulansa götürdük. Arkadaşımızın parmağını sıkı bir şekilde tutuyordu. Bu mutluluğu devam ettirmek için yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

BAKAN KOCA: "BİLİNCİ AÇIK" DEDİ

Enkaz altından 65 saat sonra sağ çıkarılan üç yaşındaki Elif Perinçek 'in sağlık durumuyla ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaparak, müjdeli haber verdi.  Bakan Koca, "Bilinci açık, ciddi bir kas ezilmesi ya da kırığı yok" açıklamasında bulundu. Hemen ardından Elif bebeği kurtaran ekipten İstanbul İtfaiyesi Müdür Yardımcısı Ahmet Yavuz yaşadıkları anları Millî Gazete muhabiri Furkan Erten’e anlattı.

8 binada arama kurtarma çalışmalarına devam eden ekipler, enkaz altındaki binalardan vatandaşları canlı olarak çıkarmak için yoğun çaba sarf ediyor.

Milli Gazete