ANALİZ
Giriş Tarihi : 31-10-2020 07:43   Güncelleme : 31-10-2020 07:43

Türkiye, İsrail’i tehdit etmek için ABD seçimlerini mi bekliyor?

Siyonist İsrail gazetesi The Jeruselam Post bugün ki sayısında Türkiye’yi hedef alarak, “İsrail’in büyük düşmanı” niteldi.

Türkiye, İsrail’i tehdit etmek için ABD seçimlerini mi bekliyor?

İşgalci İsrail gazetesi The Jeruselam yaklaşan ABD seçimleri süreci ve sonra belirlenecek politikaları analiz etti. Analizde Türkiye’nin Amerika’da başkanlık seçimlerinin seyrine göre İsrail’e karşı düşmanca adımlar atacağını belirtti.

Analizde yer alan ayrıntılarda, Ankara, 2017’de Washington Büyükelçiliği’ndeki güvenlik güçlerinin ABD'li protestoculara herhangi bir tepki göstermeden saldırmasını memnuniyetle karşıladı. Bunun arka planında farklı hesapların olduğunu ileri sürdü.

Türkiye son aylarda birçok ülkeyi tehdit ediyor. Ankara'nın Yunanistan, Ermenistan, Fransa ve diğer ülkelere karşı tahrik ve tehdit niteliğinde bir politika izlediğini yazan The Jeruselam Post, İsrail’e sataşmasa da, belirgin bir düşmanlık içinde olduğunu iddia etti:

“Bu, Türkiye'nin iktidar partisinin İsrail'i sevdiği için değil, gerçekten de Türkiye, İsrail'e karşı dünyanın en düşman ülkelerinden biridir. Türkiye Cumhurbaşkanı bu yıl iki kez Hamas teröristlerine ev sahipliği yaptı, İsrail'i Nazilerle karşılaştırdı. Körfez ülkelerinin İsrail ile normalleşme anlaşması imzaladıktan sonra BAE ile ilişkileri koparmakla tehdit etti.”

Türkiye’nin İsrail’i açıktan hedef almak için ABD’deki seçimlerin sonuçlanmasını beklediğini yazan İsrail gazetesi, düşmanca politikaları yakından izlenilmesi gerektiğini uyarısında bulundu.

7Sabah