DÜNYA
Giriş Tarihi : 28-10-2020 12:35   Güncelleme : 28-10-2020 12:35

Daha önce Suud’a Hacc’a gitmeyin’ demişti: Sadık Giryani’den Fransa fetvası..

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ifadeleri ve bazı Fransız yetkililerin İslam karşıtı uygulamalarına, Arap ülkelerinden tepkiler gelmeye devam ediyor.

Daha önce Suud’a Hacc’a gitmeyin’ demişti: Sadık Giryani’den Fransa fetvası..

Daha önce ‘Bir kez hac veya umre yapanlar, Müslümanların çocuklarını öldüren Suudi Arabistan yönetimine daha fazla para kazandırmamak adına ikinci kez hac veya umreye gitmemeli’ fetvası veren Libya Müftüsü ve Fetva Kurulu Başkanı Sadık Giryani, Fransa mallarına boykot çağrısında bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ifadeleri ve bazı Fransız yetkililerin İslam karşıtı uygulamalarına, Arap ülkelerinden tepkiler gelmeye devam ediyor. Fransa'da devlet binalarının duvarlarına, Hazreti Muhammed'e yönelik hakaret içerikli karikatürleri yansıtılmıştı. Macron'un açıklamasında, Hazreti Muhammed'e yönelik hakaret içeren karikatürleri yayınlamaktan vazgeçmeyeceklerini söylemesi sonrası Libya Fetva Kurumu önemli bir fetva yayınladı.

Kurumdan yapılan yazılı açıklama, "Tacir veya tüketici fark etmeksizin, tüm Fransız mallarından tamamen kaçınmak ve satın almayı bırakmak, her Müslüman'ın dini görevidir." ifadesine yer verildi.

Fransız ürünleri yerine alternatiflerine yönelmek gerektiğine işaret edilen açıklamada, alternatifi bulunamayan durumlarda ise "Peygambere duyulan sevgi, Müslümanlar için canları ve mallarından daha değerli olduğu için bu yokluğa sabredilmesi gerektiği" kaydedildi.

Boykot uygulamasının, "acı verici ve etkin bir silah" olduğu vurgulanan açıklamada, "İsrail ile ilişkileri normalleştirme yanlısı bazı Arap yönetimlerinin, boykotun faydasız olduğunu ifade eden titrek ve yoldan çıkmış çağrılarına kulak asılmaması" gerektiğine, önceki yıllarda aynı nedenle boykot edilen Danimarka'nın geri adım atarak Müslümanlardan resmi düzeyde özür dilemek zorunda kaldığına dikkat çekildi.

Açıklamada ayrıca, İslam ülkelerinin yönetimlerinden Fransa ile ekonomik ilişkileri durdurmaları istenerek bu ülkelerdeki Müslümanlara da "Fransa'daki ırkçılık ve nefret söylemini" protesto etmek için gösteriler düzenleme çağrısı yapıldı.

İslamiAnaliz