FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 21-10-2020 08:17   Güncelleme : 27-10-2020 08:20

Şehid Fethi Şikaki belgeseli yayınlandı

Ben 1951 yılında Gazze'de Filistinli mültecilerin çadırında dünyaya geldim ve ailem benden yıllar önce Filistin'in merkezinden Gazze'ye mülteci olarak gelmişti.

Şehid Fethi Şikaki belgeseli yayınlandı

"Şehid Mücahit" isimli bu belgeselde Fethi Şikaki kendisini şöyle tanıtıyor: Ben 1951 yılında Gazze'de Filistinli mültecilerin çadırında dünyaya geldim ve ailem benden yıllar önce Filistin'in merkezinden Gazze'ye mülteci olarak gelmişti.

Qodsna'nın haberine göre, Hizbullah'a ait El Menar TV kanalı Filistin İslami Cihad Hareketi'nin kurucusu Fethi Şikaki'nin şehadetinin 26. yıldönümüne yaklaştığımız bu günlerde "Tarih Yazan Adamlar" adında bir belgeselle Şikaki'nin doğumundan şehadetine kadar hayatını faklı açılardan ele aldı.

"Şehid Mücahit" adlı bu belgeselde Şikaki kendisini şöyle tanıtıyor:

Ben 1951 yılında Gazze'de Filistinli mültecilerin çadırında dünyaya geldim ve ailem benden yıllar önce Filistin'in merkezinden Gazze'ye mülteci olarak gelmişti. Fethi Şikaki mücadele hayatı boyunca sürekli olarak Gazze, Kudüs ve Mısır arasında yolculuk halindeydi ve bu süreçte tek bir an dahi işgalcilere karşı cihad ve mücadeleden vazgeçmedi.

Belgeselde 1960'lı yıllarda Arap ülkelerinin Siyonist rejim karşısındaki yenilgisi, Fethi Şikaki'nin mücadele yolunun değişiminde en önemli faktör olarak nitelendirildi.

O yıllarda Siyonist rejime karşı Arap Milliyetçi Hareketi içerisinde mücade eden Şikaki, bu hareketin tutumlarına karşı umudunu kaybederek İslami eğilimli cihad hareketleri üzerine çalışmaya yöneldi. 47 dakikalık bu belgesel Qodsna haber ajansı tarafından tercüme ediliyor ve en kısa sürede kanalın takipçileriyle buluşturulacağı belirtildi. 

kudusgunu.com