FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 14-10-2020 08:43   Güncelleme : 14-10-2020 08:43

ABD'nin Sudan'ın önüne koyduğu 47 şarttan en önemlisi Filistin ile ilgili..

Arap ülkelerinin Siyonist İsrail ile ilişkileri hakkında öteden beri uyarılarda bulunan Kuveytli analist Abdullah El Nefisi, iki gün önce paylaştığı twitinde şunları yazdı: Amerika ve İsrail'in Sudan'a gönderdiği müzakere heyeti ilginç birtakım şartlar sundu.

ABD'nin Sudan'ın önüne koyduğu 47 şarttan en önemlisi Filistin ile ilgili..

Arap ülkelerinin Siyonist İsrail ile ilişkilerinin normalleşmeye doğru hareket ettiği konusunda birkaç yıl önce uyarılarda bulunan analist Abdullah El Nefisi, iki gün önce paylaştığı twitinde şunları yazdı: Amerika ve İsrail'in Sudan'a gönderdiği müzakere heyeti ilginç birtakım şartlar sundu.

Qodsna'nın haberine göre, Kuveytli yazar ve öğretim görevlisi, Siyonist rejim ile ilişkilerin normalleştirilmesi hakkında uyarılarda bulunarak şunları aktardı: Eğer bu normalleşme süreci devam ederse Arap ülkeleri Amerika ve İsrail'in sömürgesi olacak.

Öğretim üyesi, eski milletvekili ve analist Abdullah El Nefisi, Siyonist rejim aleyhine olan tutumunu sürdürerek, rejim ile ilişkilerin normalleştirilmesini "Yeni Sömürgecilik" (Neokolonyalizm) olarak tanımladı.

El Nefisi pazar günü attığı twitte şöyle yazdı: 'İsrail ile ilişkileri normalleştirme yeni sömürgeciliktir. Bizler, bu normalleşmenin bir sonucu olarak, Amerika ve İsrail'in menfaatlerine hizmet eden sömürge ülkelerine dönüşeceğiz.

Yeni sömürgecilik, eski sömürgeciliğin karşısında kullanılan bir terimdir. Bu yöntem ile, sömürgeci ülke, askeri müdahale ya da diğer ülkelerde kukla yöneticileri başa getirmek gibi eski sömürge yöntemlerini kullanmak yerine, sultası altındaki ülkelerde yatırım ve küreselleşmeyi hayata geçirerek kendi gücü ve etkisinden faydalanıp kültürel sömürgeciliği kullanır.

Geçtiğimiz Ağustos ayında ABD başkanı, BAE ile işgal rejimi arasındaki ilişkilerin normalleştiği haberini vermiş ve bir ay sonra da Bahreyn normalleşme sürecine giren Arap ülkeleri arasına katılmıştı. Yapılan tahminlere göre, 3 Kasım'da yapılacak Amerika başkanlık seçimleri öncesi birkaç Arap ülkesinin daha Tel Aviv ile normalleşme sürecine girmesi bekleniyor. Bu ülkelerden biri de Sudan.

Arap ülkelerinin Siyonist İsrail ile ilişkilerinin normalleşmeye doğru hareket ettiği konusunda birkaç yıl önce uyarılarda bulunan analist Abdullah El Nefisi, iki gün önce paylaştığı twitinde şöyle yazdı: Amerika ve İsrail'in Sudan'a gönderdiği müzakere heyeti ilginç birtakım şartlar sundu. Sudan, Ömer El Beşir döneminde Amerika'nın yaptırım listesindeydi ve ülke şimdi ise geçiş hükümeti döneminde Hartum'un adını bu listeden silmeye çalışıyor.

Kuveytli öğretim üyesi şunları da yazdı: İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi için Amerikalılar ile müzakereye oturan Sudanlı heyet, Amerikalıların 47 maddelik şartları karşısında şaşkına döndü. El Nefisi, Siyonist rejimle ilişkilerin normalleştirilmesi için dayatılan bu 47 şartın, yerinden yurdundan edilmiş milyonlarca Filistinli'nin Sudan'a yerleştirilmesini kapsadığını da vurguladı.

Kuveytli ünlü analist ayrıca, Amerikalıların normalleşmenin gerçekleşmesi için Amerika'nın Sudan sularını yani Kızıldenizi de kendi kontrolü altına alması şartını koştuğunu da beyan etti. Amerikalı makamlar geçen hafta, Siyonist rejim ile Afrika ülkesi Sudan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi süreci ile ilgili olarak Sudan makamlarıyla bir görüşme yapmıştı. Ancak şimdilik görüşmeler askıya alındı.

İlgili kaynakların beyanına göre, Sudanlı müzakere heyeti tedirginliklerini dile getirdiler. Zira geniş ekonomik menfaatleri göz ardı ederek ivedilikle Siyonist rejimi resmi olarak tanımak, Sudan halkının geçiş hükümetine olan güvenini ve desteğini sarsabilir. 

Qodsna/kudusgunu