DÜNYA
Giriş Tarihi : 11-10-2020 21:16   Güncelleme : 14-10-2020 08:56

Ayetullah Hamaney: Çok eşlilik uygun değil, Erkeklerin bunun şakasını bile yapmasını doğru bulmuyorum…

Ayetullah Hamaney: “Allah birdir, sevgi birdir, yar da birdir”

Ayetullah Hamaney: Çok eşlilik uygun değil, Erkeklerin bunun şakasını bile yapmasını doğru bulmuyorum…

Ayetullah Hamaney: Çok eşlilik uygun değil, Erkeklerin bunun şakasını bile yapmasını uygun bulmuyorum…

İslam inkılabı rehberi Ayetullah Hamaney’e kalabalık bir grubun katıldığı toplantıda birden fazla evlilikle ilgili görüşleri soruldu.

Ayetullah Hamaney “Ben çok evliliği  tavsiye ediyor şeklindeki iddiaları kabul etmiyorum. Kim böyle bir şey söylemiş ise yanlış yapmış ben çok evliliği şaka olarak dahi beylerin dile getirmesini doğru bulmuyorum, bu durum eşlerin, hanımlarım rahatsız olmasına yol açar, onları gönlünü kırar” dedi.

Ayetullah Hamaney Çok evlilik, şeri olarak caizdir. Ancak sevab yada iyi görülen bir durum değildir. dedi.

Ayetullah Hamaney’in görüşüne göre: Evlilik ve aile kurumu oluşturmak kadın ve erkek için muekked vacib ( farzı muakked) dir Çok fazla sevabı vardır. Birçok ayeti kerime, birçok hadis ve rivayetlerin yanı sıra dini zaruretlerden biridir. Ve kötülüğe düşmemek için din bunu emreder. Bazı şartlarda farz olan evlilik bazı şartlarda ise evlilikten kaçınmanın haram olarak kabul edilir.

İkininci evlilik ise caiz olmakla birlikte tek eşli evlilikle yetinilmesi daha doğru olur. 

İslam inkılabı rehberi Ayetullah Hamaney kalabalık bir grubun katıldığı toplantıda kendisine konuyla ilgili görüşleri soruldu. Söz konusu iddialara şaşıran İslam inkılabı rehberi “Böyle bir görüşü (çok evliliği  tavsiye ediyor şeklindeki iddiaları) kabul etmiyorum. Kim böyle bir şey söylemiş ise yanlış yapmış ben böyle bir konuyu şaka olarak dahi beylerin dile getirmesini doğru bulmuyorum. Böyle şakalar eşlerin, hanımlarım rahatsız olmasına yol açar, onları gönlünü kırar” dedi.

İslam inkılabı rehberi ofisinde çok eşli olan erkek çalışanları görevlerinden ayırmıştır.

Ayetullah Hamaney  “Bizim ülke ve toplumumuzda çok eşlilik genel olarak ailelerin  zarar görmesine yol açmakta , eşler arasında sevgi ve muhabbeti  azaltmakta ve hatta ailelerin dağılmasına neden olmaktadır” diyor.

İslam inkılabı rehberinin resmi sitesinde “Allah birdir, sevgi birdir, yar da birdir” görüşünü ifade ediliyor.

Kaynak: https://www.khabaronline.ir/news/