FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 05-10-2020 13:04   Güncelleme : 05-10-2020 13:04

İsrail Savunma Bakanı: Türkiye, Filistin meselesinde İran ile birlikte hareket ediyor; barış çabalarını baltalıyor

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Türkiye'yi "bölgeyi istikrarsızlaştırmakla ve barış çabalarına karşı çalışmakla" suçladı ve Ankara'ya uluslararası baskı uygulanması çağrısı yaptı.

İsrail Savunma Bakanı: Türkiye, Filistin meselesinde İran ile birlikte hareket ediyor; barış çabalarını baltalıyor

srail Savunma Bakanı Benny Gantz, Türkiye'yi "bölgeyi istikrarsızlaştırmakla ve barış çabalarına karşı çalışmakla" suçladı ve Ankara'ya uluslararası baskı uygulanması çağrısı yaptı.

İsrail'in Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn ile ilişkilerini normalleştirmesi çerçevesinde Pazar günü Körfez ülkelerinden gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Gantz, Türkiye ve İran'ı "bölgeyi istikrarsızlaştırmakla ve barış çabalarına karşı çalışmakla" suçladı.

Reuters'ın haberine göre İsrailli bakan, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki, Libya'daki, Doğu Akdeniz'deki varlığını ve Hamas ile ilişkilerini eleştirdi, "Bunların tümü istikrarı bozuyor" diye konuştu.

Gantz, Türkiye'nin bir NATO ülkesi olduğunu hatırlattı. Türkiye'yi teröre destek vermekle suçlayan Gantz, Türkiye'ye uluslararası baskı çağrısı yaptı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve İsrail arasında yapılan anlaşmaya dikkat çeken Gantz, Türkiye'nin bu anlaşmayı baltalamak için elinden gelen her şeyi yaparak, barış çabalarını baltaladığını savundu.

Gantz, Filistin meselesinde Türkiye'nin İran ile birlikte hareket ederek meselenin çözümünü engellediğini de söyledi.

İslami Analiz