DÜNYA
Giriş Tarihi : 29-09-2020 17:21   Güncelleme : 29-09-2020 17:21

İran: Azerbaycan Devleti’nin gasp edilmiş topraklarını geri alma eylemi tamamen şer’i ve hukuksal bir eylemdir.

Karabağ cephelerinde savaşan yiğitlerin sağlık ve selametle zafere ulaşmaları ve bu mukaddes görevde şehit olanların yüce makamlara ulaşmasıdır.

İran: Azerbaycan Devleti’nin gasp edilmiş topraklarını geri alma eylemi tamamen şer’i ve hukuksal bir eylemdir.

İran İslam Cumhuriyeti dini lideri Ayetullah Hamanei’nin Erdebil temsilcisi Ayetullah Amilî’nin Azerbaycan ve Ermenistan Çatışmaları Hakkındaki bir basın açıklaması yaptı…

İşte o açıklamasının tam metni

“Kendilerine zulüm ve haksızlık gelip çattığında, yardımlaşırlar.” (Şûra/39)

“Kim zulme uğradıktan sonra kendini savunursa öylelerinin aleyhine bir yol yoktur (onlar kınanmaz ve cezalandırılmazlar).” (Şûra/41)

Azerbaycan Devleti’nin gasp edilmiş kendi topraklarını geri alma eylemi tamamen şer’i ve hukuksal bir eylemdir. Öte yandan uluslararası anlaşmalar çerçevesinde her ülke kendi toprak bütünlüğünü savunma ve diğer devletlerden yardım alma hakkına sahiptir.

Bizler İslamî İran’da, İslam İnkılabı esasları gereğince mazlumu savunmayı ve zalimle mücadele etmeği dinî, insanî ve İslamî bir vazife olarak addediyoruz.

İslamî İran ve Devrimi "Rabbim, bana lütfettiğin nimete yemin ederim ki, bir daha suçlulara asla arka çıkmayacağım." (Kasas/17) ve  “Sakın zalimlere yönelmeyin, yoksa ateş size de dokunur.” (Hûd/113) ayet-i kerimeleri hükmünce hiçbir zaman zalimin yanında yer almayacaktır.

Böylece kazanılan bu son zaferleri büyük Azerbaycan halkına tebrik eder ve bütün Karabağ’ın özgürlüğüne kavuşmasını Yüce Allah’tan niyaz ederiz.

Kıymetli Azerbaycan halkının hala hafızalarındadır ki; İslamî İran Azerbaycan’ın zor günlerinde ve özellikle de Karabağ işgalinin başlarında diğer tüm ülkelere nazaran Azerbaycan’ın yanında yer almıştır. Psikolojik saldırılar, namertçe atılan iftiralar ve aslı esası olmayan kurgularla bu iki milleti birbirinden asla ayıramayacaklardır.

Bu iftiralar, yalanlar ve gece-gündüz düşünülen hileler yalnızca bu iki milletin derin bağlarından korktukları ve ulaşılması mümkün olmayan hayallerinin eseridir.

Hiç şüphesiz “hiçbir karşılık beklemeden Azerbaycan’a yardım” yalnızca İran’a hastır ve böyle olmaya da devam edecektir.

Azerbaycan halkı gerçekten idrak yetisi yüksek ve anlayışı güçlü bir toplumdur; nitekim bu bahsi geçen noktayı da herkesten daha iyi bilmektedirler.

Yüce Allah’tan temennimiz yerinden yurdundan edilmiş bir milyona yakın Karabağ Müslümanlarının tezlikle vatanlarına geri dönmesi, Karabağ cephelerinde savaşan yiğitlerin sağlık ve selametle zafere ulaşmaları ve bu mukaddes görevde şehit olanların yüce makamlara ulaşmasıdır.

Seyyid Hasan Amilî

KHA Kudüs Haber Ajansı