DÜNYA
Giriş Tarihi : 28-09-2020 19:30   Güncelleme : 28-09-2020 19:30

İran, Ermenistan’a yardım ediyor’ yalanını kim uydurdu?

35 milyon Azeri Türkü'nün yaşadığı İran ile ilgili Ermenistan’ın Karabağ’a mütecaviz saldırıları sonrası yeni bir kampanya başladı

İran, Ermenistan’a yardım ediyor’ yalanını kim uydurdu?

35 milyon Azeri Türkü'nün yaşadığı İran ile ilgili Ermenistan’ın Karabağ’a mütecaviz saldırıları sonrası yeni bir kampanya başladı.

Sünni ve Şii Müslümanların birlik olmasının önüne geçmeye çalışan kesimler bu sefer de İran üzerinden Ermenistan’a yardım gittiğini yaymaya başladı. Bunu yaparken de, nereden alındığı bile belli olmayan çakma fotoğraflar sosyal medyada servis edildi.

İran’ın siyasi ve sosyal yapısına ilişkin sosyal medyada yazılıp çizilenler dışında bilgisi olmayanlar mezhepçiliği bir vesile hortlatırken, onlara iki hususu hatırlatmakta fayda var:

- İran Ermenistan’ı desteklese bugün İran’da yer yerinden oynar. 35 milyon Azeri’nin yaşadığı İran’da, İran’ın en yetkili ismi Ayetullah Hamaney’in de Azeri olduğu gözden ırak tutulmamalı.

- BAE ve Bahreyn’in imzaladığı, Suud’un da yavaş yavaş halkını ikna çalışmalarını başlattığı İsrail ile normalleşme süreci bölgede sadece Türkiye ve İran’dan tepki gördü. Türkiye-İran ekseninden konuşulduğu bugünlerde hiçbir veriye dayanmaksızın mezhepçiliği yaygınlaştırmaya dönük girişimler, ümmetin hafızasına ihanet olarak kayda geçer.

Hamaney: Karabağ İslam Toprağıdır

İran İslam İnkılabı Önderi Ayetullah Hamaney’in Karabağ ile ilgili daha önce yaptığı bir açıklamada ‘Karabağ İslam toprağıdır. Onun kurtuluşu uğrunda ölenler şehittir’ dediği tüm dünya basınına yansımıştı.

Bu söz Azerilerin İran’da yoğun olarak yaşadığı kentlerde duvarlara asılmıştı.

İslamiAnakiz