GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-09-2020 07:08   Güncelleme : 23-09-2020 07:08

İbrahim Kalın: İsrail ve Mısır’la siyasi ihtilaflarımız var, bunlar enerjide işbirliğine engel olmak zorunda değil

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklı ortaya çıkan gerilime ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

İbrahim Kalın: İsrail ve Mısır’la siyasi ihtilaflarımız var, bunlar enerjide işbirliğine engel olmak zorunda değil

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklı ortaya çıkan gerilime ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz günlerde AK Parti Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay’ın var olan siyasi anlaşmazlıklara rağmen Mısır ile Türkiye arasında bir yakınlaşma ve temas olduğunu açıklamasının ardından şimdi de Cumhurbaşkanı Sözcüsü Kalın’dan işbirliği sinyali geldi.

Kalın, "İsrail ve Mısır'la bazı siyasi ihtilaflarımız var. Bunlar enerji konusunda iş birliği yapmanın önüne engel olmak zorunda değil" dedi.

Kalın, İsrail ve Mısır’la ilgili şu mesajları verdi:

“Şu anda İsrail ve Mısır’la bazı siyasi görüş ayrılıklarımız var, ihtilaflarımız var. Bunlar enerji konusunda işbirliği yapmanın önüne illa da bir engel olmak zorunda değil. Çünkü hepimiz son tahlilde bu coğrafyanın bir parçasıyız, coğrafyayı değiştiremeyeceğimize göre bu gerçekler ışığında hareket etmemiz gerekir.”

Doğu Akdeniz krizine ilişkin konuşan İbrahim Kalın “Kıyıdaş ülkelerin katılımıyla, adil ve paylaşımcı bir enerji platformu konferansı, toplantısı ya da süreci başlatılmasına biz olumlu bakıyoruz” diye konuştu.

Yunanistan ile istikşafi görüşmelerin yeniden başlayabileceğine dikkat çeken Kalın, “Şu anda geldiğimiz noktada iklim, bu görüşmelerin başlamasına çok daha müsait hale gelmiş durumda. Yakın bir vadede bununla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor, istikşafi (keşif ve tahkik etmeye yönelik) görüşmeler tekrar başlayabilir” ifadelerini kullandı.

İslamiAnaliz