FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 22-09-2020 08:27   Güncelleme : 22-09-2020 08:27

Siyonist İsrail'in Mescid-i Aksa’yı işgal etmek için tehlikeli planı..

İşgalci Siyonist rejim, geçmişten günümüze kadar her zaman çeşitli komplolarla Mescid-i Aksa’yı işgal etmeye çalışmış ve Arap rejimleriyle uzlaşma anlaşmasının bu süreci kolaylaştırdığını düşünmekte.

Siyonist İsrail'in Mescid-i Aksa’yı işgal etmek için tehlikeli planı..

Siyonist işgalcilerin ve aşırılık yanlısı Yahudi grupların Mescid-i Aksa’daki hırsları bitmedi. Onlar, işgal altındaki topraklarda kendi egemenliklerini dayatmaya ve onun İslami kimliğini değiştirmeye çalışıyor.

İşgalci Siyonist yetkililer, kirli hedeflerine ulaşmak için Yahudi bayramları ve koronavirüs dahil her koşuldan yararlanıyor ve Mescid-i Aksa'daki tarihi durumu değiştirmeye çalışıyorlar ama hal böyle iken bazı İslam ve Arap ülkelerinin Siyonistlerin saldır ve işgalleri karşısındaki sessizliği devam ediyor ve hatta BAE ve Bahreyn gibi bazı ülkeler Siyonist rejimle normalleşmeye doğru gitmişti.

İbrani yılbaşının ardından bu yıl 19 Eylül'de başlayan Yahudi bayramı, "Bağışlama" ve "Taht" adlı iki bayramla birlikte Siyonist rejimin Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırı ve işgallerinin arttığı bir durumda el Aksa Camii için ciddi bir tehlike oluşturmakta.

Her ne kadar işgalci Siyonist rejim, Koronavirüs salgınının ardından üç hafta boyunca işgal altındaki Kudüs'e kısıtlamalar getirse de ancak Süleyman Mabedi Cemaati (Mescid-i Aksa) olarak bilinen gruplar, Mescid-i Aksa'ya yoğun bir saldırı düzenleyerek, halk arasında Talmud ayinini gerçekleştirdi ve bu eylemlerini videoya bile çektiler.

Daha sonra, işgalci rejim yetkililerinin Siyonist yerleşimcilerin Mescid-i Aksa kapalı iken saldırmalarına izin verdiği ortaya çıktı.

İşgalci Siyonist rejim güçleri, her yıl Mescid-i Aksa'daki görevlilerin ve çalışanların tutuklanmasıyla aynı anda bayramlarına başlıyor ve Talmud ayinlerini kısıtlama olmaksızın gerçekleştirebilmeleri için farklı zamanlarda onların çıkarılmaları için onlarca karar alıyor.

İşgalci rejimin ordusu, işgal altındaki Kudüs'ün şehir ve mahallelerinin girişlerinde de demirden ve askeri engeller oluşturdu.

Filistin halkı, Siyonist işgalcilerin Mescid-i Aksa’da yeni bir isyan yaratmak için tatillerinden ve bayramlardan yararlanmasından endişe ediyor.

Kudüs İslami Vakıflar Teşkilatı genel müdür yardımcısı Şeyh Necih Bakırat'a göre, Siyonist işgalciler Mescid-i Aksa’yı üç tehlikeli yoldan işgal etmeye çalışıyorlar.

Şeyh Necih Bakırat Safa Habere verdiği röportajda şu ifadelerde bulundu: ‘Siyonist işgalcilerin ilk yöntemi, Mescid-i Aksa'ya girip, bu caminin İslami kutsallığını ve Arap kimliğini yozlaştırmak ve onu Yahudiler için kutsal bir yer haline getirmektir.

Siyonist rejim, Mescid-i Aksa'yı Yahudiler için kutsal bir yer haline getirmeye ya da onu dağıtmaya çalışıyor. İşgalci Siyonist rejim, bu kutsal mekânın ana köklerine saldırmaya çalışıyor ve bu yöntemde Siyonistlerin çeşitli münasebetlerinden yararlanıyor.

Ancak ikinci yöntemde Siyonistler, kendi varlıklarını sabitlemek için Filistinlilerin Mescid-i Aksa'daki insani varlığını yok etmeye çalışıyorlar. Onlar bu amaca ulaşmak için, Kudüs İslâmî Vakıf Dairesi çalışanlarının ve muhafızlarının gözaltına alınmasının yanı sıra Mescid-i Aksa'nın kapılarında bariyerlerin oluşturulması ve girişine çok sayıda kısıtlama getirilmesini kullanıyorlar.

İşgalci rejim en tehlikeli olan üçüncü yöntemde, Yahudi egemenliği kurma projesini yürütmek ve Kudüs'ü Siyonistlerin başkenti olarak karar kılmak için Arap rejimleriyle normalleşme yoluna giriyor.’

Şeyh Necih bu tehlikeli yöntemler hakkında uyarıda bulundu ve şunları söyledi: ‘İşgalci rejimin Mescid-i Aksa’da hiçbir mülkiyet hakkı yoktur; Çünkü bu kutsal yer Filistinli, Arap ve İslami bir kimliğe sahiptir ve Kudüs, Filistin'in kalıcı başkentidir.

Bu mescidin bizim için olduğunu ve kapılarının sonsuza kadar Filistinli ibadet edenlere açık olacağını ve herkesin bu kutsal mekânda işgalci rejimin planlarını durdurması gerektiğini bilmeliyiz.’

Kudüs İslami Vakıflar genel müdür yardımcısı, Filistinli halk gruplarını Mescid-i Aksa’nın kapatılmasını ve işgalci rejim tarafından 69 gün süreyle kapatılan önceki deneyimin tekrarlanmasını engellemeye çağırdı.

İşgal altındaki Kudüs sakinleri de Siyonist rejimin Mescid-i Aksa’ya müdahalesini reddettiklerini ve Siyonistlerin oraya yalnız gitmesine izin vermediklerini vurguladılar.

Şeyh Necih konuşmasının sonunda işgalci rejime Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırı ve eylemlerini durdurması için işgalci rejime doğrudan ve derhal müdahalede bulunulması çağrısı yaptığı için Ürdün Kralı İkinci Abdullah’a teşekkür etti.

Hürseda Haber