MAKALE
Giriş Tarihi : 18-09-2020 12:29   Güncelleme : 18-09-2020 12:29

Mehmet Görmez: Çürük elmalar mensup oldukları camiayı bağlamaz demek yerine, neden çürük elmalar çıkıyor sorusunu sormalıyız

“İçimizden bazı çürük elmaların çıkması mensup oldukları camiaları bağlamaz, şeklindeki savunma artık inandırıcılığını kaybetmiştir. Hiçbir yapıyı da temize çıkarmaz. Bu tür savunmalar geliştirmek yerine böyle yerlerden niçin çok sayıda çürük elmalar çıkıyor sorularını bizim sormamız ve bunların cevabını vermemiz gerekiyor. Başkalarının bize ahlak dersi vermelerine izin vermememiz gerekiyor.”

Mehmet Görmez: Çürük elmalar mensup oldukları camiayı bağlamaz demek yerine, neden çürük elmalar çıkıyor sorusunu sormalıyız

Diyanet İşleri Eski Başkanı Mehmet Görmez, Önder İmam Hatipliler Derneği’nin kurultayında uyarıcı nitelikte açıklamalarda bulundu.

 Adnan Öksüz, Milli Gazete'de yayımlanan  "Mehmet Görmez Hoca’dan etkili mesajlar" başlıklı yazısında Mehmet Görmez hocanın konuşmasından önemli gördüpü bölümleri yazdı...

İşte o yazı: 

Prof. Dr. Mehmet Görmez… Diyanet İşleri önceki Başkanı… Geçenlerde her zamankinden biraz, -aslında biraz değil bir hayli- farklı yapılan, sessiz sedasız gerçekleştirilen ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Kurultayı’nda bir konuşma yaptı. İlginç mesajları kamuoyunda fazla yankılanmadı. ‘Basiret ve Feraset’ konulu konferansında hangi mesajları verdi, Görmez hoca? Bakalım mı;

* “İnsanlığın bir idrak ölümüyle karşı karşıya kaldığı, görsel idrakin egemenliğine mahkûm olduğu bir zamanda Kur’an ve sünnetin insanlık tarafından ihmal edilen iki kavramını gündeme getirdiğiniz için teşekkür ediyorum.”

* “Dijitalleşme ile birlikte bir ekran medeniyeti kuruldu. Ve insanoğlu bu ekran uygarlığının önünde pasif bir seyirciye dönüştü. İnsanoğlu sadece görsel idrake mahkûm oldu.”

* “Görsel idrakin egemenliğine maruz kalan insanda aklın idraki zayıflıyor, kalbin idraki bir ölümle karşı karşıya kalıyor. İşte tam burada basiret çok büyük önem arz ediyor. Biz ancak yüksek bir basiretle bunun üstesinden gelebiliriz.”

* “Biz mazi üzerinde çok duran ama istikbali okumaktan mahrum olan bir ümmet haline dönüştük. Maziden ibretler istikbali okumak aslında bir ferasettir.”

* “Dijitalleşme ile birlikte bu dijital mecraları biz hocalar, ilahiyatçılar, vaizler ve önüne gelen din konusunda âlim cahil herkes aynı zamanda dinin anlatıldığı bir mecraya dönüştürdü. Bunlar bir din yorgunluğu ortaya çıkardı. İmam hatip neslimizi bu anlamsız din tartışmalarından korumalıyız. Anlamsız ve gayesiz din tartışmalarının tarafları haline getirmemeliyiz.”

* “Hepimiz sorumluluklarımızı gözden geçirerek fert olarak, mensubu olduğumuz topluluk olarak, hangi tutum ve davranışlarımızın yanlışlıklara yol açtığını gözden geçirmeliyiz. Amasız, fakatsız bir dürüstlükle bazı soruların cevabını vermeliyiz. Ta ki gergef gergef dokunan, ilmek ilmek örülen bu nesil bundan zarar görmesin.”

* “İçimizden bazı çürük elmaların çıkması mensup oldukları camiaları bağlamaz, şeklindeki savunma artık inandırıcılığını kaybetmiştir. Hiçbir yapıyı da temize çıkarmaz. Bu tür savunmalar geliştirmek yerine böyle yerlerden niçin çok sayıda çürük elmalar çıkıyor sorularını bizim sormamız ve bunların cevabını vermemiz gerekiyor. Başkalarının bize ahlak dersi vermelerine izin vermememiz gerekiyor.”

* “Ülkemizde ve İslam dünyasında bir kutuplaşma var. Bu kutuplaşmanın en kötü veçhelerinden birisi herhangi bir toplulukta herhangi birisi bir yanlışa düştüğü zaman karşı taraf genelleme yaparak işte siz busunuz diyerek saldırıya geçmesi, hele hele din-i mübini İslam’ın gayr-i ahlaki davranışların kaynağı olarak gösterilmesi, aslında bütün insanlığa yapılabilecek en büyük kötülüktür.”

* “Din ile dindarlık arasındaki mesafeleri çalışmamız gerekiyor. Çünkü her dindarlık dinin kendisi değildir. Dindarlıkla ahlak arasındaki ilişkiyi masaya yatırmamız gerekiyor. Dindarlık ahlaktır, ahlak ibadetin gayesidir. Bunun üzerinde çokça durmamız gerekiyor.”

***
Hac vazifesi esnasında Arafat’taki muhteşem atmosferde yaptığı dua ile hepimizi ağlatmıştı, Görmez hoca. Genelde de beğendiğim, güvendiğim din adamlarından biridir, Mehmet Görmez.
Ne dersiniz; üzerinde çok konuşulması, müzakere edilmesi gereken, çarpıcı mesajlar değil mi?

SELÇUK BAYRAKTAR’A MESAJ VAR!

H. Talha Damar… Çorum İmam Hatip Lisesi 3. sınıf öğrencisi.
Bu köşede zaman zaman zikrettiğim, Milli Görüş sevdalısı ve başından bu yana Milli Gazete abonelerinden Cavit Damar’ın torunu.

Sevgili Talha Damar’ı bugün burada ağırlamamızın sebebi, Talha’nın bir gurup arkadaşı ile birlikte geliştirdikleri “insansız hava aracı” (İHA) projesi… Talha ile mini bir röportaj yaptım. Neler söyledi, Talha? Buyursunlar;

* “Takım olarak 7 ay önce başladı çalışmalarımız. Ama 7 ay öncesinde de sohbetlerimizde çokça bu konuları konuşuyorduk.”

* “Çalışmalarımız sırasında en büyük sorunumuz imkânlarımızın kısıtlı olmasıydı. Hem çalışmalarımızı sürdürecek yerimizin olmaması hem de gerekli malzemeleri temin edemememiz en büyük sorunumuzdu.”

* “Çalışmamızın büyük bir kısmı araştırma ile geçti. Yapım aşaması dediğim gibi imkânlardan dolayı çok zorlu geçti. Biz yapım aşamasını 3 aylık bir sürede buraya getirdik ama çoğunluğu malzeme temin etmekle geçti.”

* “Biz diğer takımlara kıyasla çok farklı bir takımız. En büyük özelliğimiz ve avantajımız; hepimizin çok sıkı dost olması, kolayca anlaşması. Biz nasıl yapacağımızı öğrenmektense nasıl yapamayacağımızı tecrübe eden bir takımız. Her konuda diğer takımlara kıyasla kendi bilgi ve tecrübemizle ilerledik.”

* “Bu alanda çalışmak isteyen gençlere ilk önce günümüz öğrenci anlayışından ayrı olarak, sadece akademik başarıya değil böyle çalışmalara da önem vermesini, daha sonra neyi ne için yapması gerektiğini bilmesini ve önlerine çıkan engellere rağmen asla pes etmemelerini tavsiye ederim.”

* “İHA ve SİHA gibi ülkemiz için önemli projelere imza atan BAYKAR’a ve Selçuk Bayraktar’a mesajımız şudur; ülkemizi İHA’larda bu noktaya getirdiği ve bize ilham verdiği için çok teşekkür ederiz.”

***
H. Talha Damar ve arkadaşlarına bu hoş yolculuklarında başarılar temenni ediyorum. BAYKAR yetkilileri, Selçuk Bayraktar en azından bu gençlerle daha yakından ilgilenmeli, bu gençlerin hayallerine katkı sunmalıdır diye düşünüyorum…

HERŞEY BİR ‘HAYAL’ İLE BAŞLAR…

H. Talha Damar: “Ben takımın tasarım bölümünden sorumluyum. Küçüklüğümden beri her alanda bir tecrübem olsun istedim. Ortaokul zamanlarımda elektronik aletleri kurcalar bozar tamir ederdim. Evde dolabın kapağı bozulsa hemen bir tornavida çekiç alır tamir etmeye çalışırdım. Onun dışında 4 yıl sporla, 2 yıl müzikle uğraştım. 6 yıldır da çizim yapıyorum. Ortaokulda Çorum geneli bir resim yarışmasında 2. oldum. Hâlâ köye vs. gittiğimizde bir tahta parçası alır oyar, kırar, birleştirir o an içimden ne gelirse onu yaparım. Şu an bazı programlar sayesinde birçok uygulamada tasarım yapabiliyorum. Çalışmalarımıza değer verdiğiniz için size çok teşekkür ederim.”