FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 15-09-2020 09:00   Güncelleme : 15-09-2020 09:02

Filistin Halk Direnişi Ulusal Birleşik Komutanlığı'ndan ilk bildiri

İlk bildirisini yayınlayan Filistin Halk Direnişi Ulusal Birleşik Komutanlığı 15 Eylül tarihini kitlesel eylemlilik günü ilan etti.

Filistin Halk Direnişi Ulusal Birleşik Komutanlığı'ndan ilk bildiri

Filistin Enformasyon Merkezi'nde yer alan habere göre Filistin'deki direniş grupları, Filistin Halk Direnişi Ulusal Birleşik Komutanlığı oluşturulduğunu açıklayarak ve bu ortak organizasyonun faaliyetlerini başlatması konusundaki ilk bildirisini duyurdu.

Filistin Halk Direnişi Ulusal Birleşik Komutanlığı, işgale karşı halk mücadelesini organize etme amaçlı ilk bildirisini dün yayınladı.

Ulusal Birleşik Komutanlık, 15 Eylül tarihinin Filistin'in şehirlerinde, köylerinde, mülteci kamplarında ve Filistinli azınlıkların bulunduğu tüm alanlarda siyonist işgalle ilişkileri meşrulaştırmayı red için kitlesel eylemlilik günü ilan edildiğini duyurdu. 

Filistin Halk Direnişi Ulusal Birleşik Komutanlığı, Filistin televizyonunun bugün (13 Eylül Pazar) yayınladığı bildiride bütün Arap dünyası içerisinde faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşlarını, kitlesel örgütleri, öğrenci teşkilatlarını, kadın teşkilatlarını, işgal rejimiyle imzalanan utanç anlaşmalarını reddetmek için Arap halklarının onur sancağını ve Filistin'in bayrağını yükseltmek için harekete geçmeye çağırdı. 

Birleşik Komutanlık, özgürleştirilmiş esirleri, şehit ailelerini, hâlen naaşları işgal güçlerinin açtığı kabirlerde rehin olan şehitlerin ailelerini vatanın bütün vilayetlerinde 15 Eylül 2020 tarihinde, utanç anlaşmalarını ret için harekete geçmeye çağırdı. 

Filistinli toplulukları, Arap ve İslam toplumlarını, dünyanın özgürlerini ve demokratik güçleri de, utanç anlaşmalarına tepki göstermek için ABD'nin, İsrail işgal rejiminin, Birleşik Arap Emirlikleri'nin ve Bahreyn Krallığı'nın temsilcilikleri önünde gösteriler düzenlemeye çağırdı. 

Birleşik Komutanlık, 18 Eylül 2020 Cuma gününün de ABD - İsrail - BAE - Bahreyn anlaşmalarını protesto amacıyla siyah bayrakların asılacağı yas günü ilan edilmesini istedi. Bütün sahalarda, binalarda, evlerde bunun yansıtılmasını, kiliselerde yas çanlarının çalınmasını, Cuma hutbelerinde Arap toplumlarının ve Müslümanların merkezi davasından dönen, ihanet eden rejimlerin tutumlarına tepki gösterilmesini istedi. 

Birleşik Komutanlık, Filistin'in içinde ve dışında düzenlenecek tüm etkinliklerde ortak duruşu temsil eden Filistin bayrağının yükseltilmesini istedi. 

HAMAS’TAN YENİ KURULAN ULUSAL BİRLEŞİK KOMUTANLIĞA ÖVGÜ

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas), "Filistin Halk Direnişi Ulusal Birleşik Komutanlığı" oluşumunu ve işgale karşı halk mücadelesini organize etme amaçlı ilk bildirisini yayınlamasını memnuniyetle karşıladı. 

Hamas Siyasi Büro Üyesi ve Sözcüsü Husam Bedran yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

"Bu komutanlığın oluşumu, geçen hafta Ramallah ve Beyrut'ta eş zamanlı düzenlenen genel sekreterler toplantısında alınan ulusal kararların uygulanmaya başladığını yansıtıyor." 

Ayrıca Bedran yaptığı açıklamada, “"Ulusal makamların, Filistin davasını tasfiye etmeyi amaçlayan tüm projelerin reddedilmesine yönelik direniş göstermede daha fazla adım atacağından eminiz." ifadelerini kulandı. 

Husam Bedran, tüm Filistinli güçlerin, grupların ve kurumların Filistin davasının ve ulusal projenin karşı karşıya olduğu tehlikelerle başa çıkma konusundaki tavırlarını ve tepkilerini takdir etti. 

Hamas sözcüsü tarafından yapılan açıklamada son olarak, “Sahadaki Filistinlilere, Filistin meselesini tasfiye etmeyi amaçlayan proje ve fikirlerle uğraşan herkesin karşısında durumu tersine çevirecek adımlar atacakları hususunda güveniyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Milli Gazere