DÜNYA
Giriş Tarihi : 09-09-2020 08:03   Güncelleme : 09-09-2020 08:03

Suriye'nin silahlandırdığı aşiretler PKK ile savaşıyor...

ABD’nin himayesindeki PKK/PYD’nin başta Deyrezor olmak üzere petrol bölgelerinde hakimiyetini genişletmeye çalışmasına tepkiler büyüyor.

Suriye'nin silahlandırdığı aşiretler PKK ile savaşıyor...

FHA'nın haberine göre:  Esad’ın silahlandırdığı aşiretler, Deyrezor bölgesinin önemli bir kesiminden PKK/PYD’yi süpürdü. Suriye devletinin de aşiretlere silah sevkıyatı yaptığı öğrenildi

ABD’nin Suriye’nin petrol bölgelerine el koyarak PKK/PYD’ye vermesinin ardından PKK bölgede etkinliğini artırmak ve egemenlik kurmak için şiddete yöneldi. Aşiretlerin etkisini kırarak bölge halkını susturmaya çalışan PKK/PYD’liler Kürt nüfusun olmadığı bölgelerde de kontrol merkezleri kurarak aşiretlere karşı saldırılar düzenledi. Bu saldırılarda Deyrezor’da bölgenin en güçlü aşiretlerinden Bakkara aşiretinin önde gelen liderlerinden ikisi öldürüldü. PKK/PYD, kendilerine karşı direnen aşiret liderlerini de tutuklamaya kalktı.

PKK/PYD bununla da yetinmedi, Türkiye, Irak ve Kamışlı bölgesinde izlediği yöntemi Suriye’nin petrol bölgesindeki Rakka ve Deyrezor’da da uygulamaya çalıştı. Güçlü ailelerin çocuklarını zorla kaçırarak bazısını kendi güçleri içinde savaştırma, bazılarının ailelerinden de fidye isteme yöntemini seçti. Aydınlık’ın yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre, PKK/PYD’nin ABD desteğiyle izlediği bu tutuma bölgede bulunan aşiretlerin tepkisi sert oldu. Bakkara ve Agidad başta olmak üzere aşiretler kendi aralarında toplanarak PKK/PYD’ye karşı mücadele kararı aldılar. Bunun için de kendi içlerinde PKK/PYD ile savaşacak bir ordu kurdular. Amerikalıların anlaştırma çabasına da karşılık vermediler. Bölgedeki ABD üssündeki toplantıda da aşiretler, mücadele edeceklerini açıkça söylediler.

ŞAM’DAN SİLAH DESTEĞİ

Aşiretler, PKK/PYD ile mücadele kararı alırken, Suriye yönetimi ve bölgede bulunan Rus yetkililerle de temas kurdular. Esad yönetiminin, aşiretlerin PKK/PYD ile mücadele etmek için kurduğu orduya silah desteği verdiğini kaydeden yerel kaynaklar, Deyrezor’da Rus generalin öldürülmesi sonrasında aşiretlere desteğin daha da arttığını ifade etti.Yerel kaynaklar, şu bilgiyi verdi: “Aşiretlerin ilk etapta kurduğu ordu bin kişilik bir orduydu. Şimdi sayı biraz daha arttı. Çatışmalar başlayınca PKK/PYD birçok kontrol merkezini kapatıp kaçtı. Daha sonra köyleri terk etmeye başladılar. PKK/PYD’nin yerini ABD askerleri alsa da onlar uzun süre kalamıyor. Daha çok güvenlikli devriye şeklinde gelip gidiyorlar.”

ÖRGÜT İÇİ KARGAŞA

Bakkara aşiretinden bir yetkili, PKK/PYD’nin aşiretlere direnemediğini, bu nedenle kendi içlerinde sorunlar yaşadıkları konusunda bilgiler aldıklarını kaydetti. Yetkili şöyle konuştu: “PKK/PYD’nin bölgede tabanı yok. Buraya gelen silahlı kişilerin çoğu Kamışlı, Haseke bölgesinden. Önemli bir kısmı da Suriyeli değil. Aşiretlerin güçleri buraları karış karış bilen kişiler. Dolayısıyla bizlerin karşısında direnemezler. Nitekim köyleri kasabaları teker teker boşaltıyorlar. Aralarında direnmeye kalkanlar oldu. Çok ölü bırakıp gittiler. Sonrasında örgüt içinde kargaşa başlamış. Bazıları terk etmiş. Bazıları ‘burada savaşamayız, hepimiz öleceğiz’ diye isyan etmiş.”

KANDİL’DEN GELENLER

Bu arada Kandil’den gelen üst düzey örgüt mensuplarının petrol bölgelerinde aşiretlerin etkisinin kırılması konusunda ısrarcı oldukları, yapılan toplantılarda sık sık Türkiye’deki aşiret yapısının kırılması yöntemini anlattıkları, bunun yolunun da aşiretlerin önemli isimlerini hedef almaktan geçtiğini vurguladıkları bildirildi. Konuşmalarında petrol bölgesinin geleceğin güvencesi olduğunu vurgulayan PKK yöneticilerinin, bunun için her şeyin yapılmasını istedikleri belirtildi.

KAÇIYORLAR

PKK/PYD’lilerin suikast girişimleri sürerken, aşiretlerin ortak gücünün Deyrezor ve çevresinde PKK/PYD’lileri bulundukları bölgelerden sürdükleri, PKK/PYD’lilerin malzemelerini de geride bırakarak bölgelerden çekildikleri belirlendi. En son PKK/PYD’nin Agidad aşiretinin etkin olduğu, El-Şuhayl bölgesinden ayrıldığı, karargahlarını, kontrol ve konuşlanma noktalarını kaldırıp kamyonlarla hızla uzaklaştıkları öğrenildi. PKK/PYD güçlerinin kaçışının bölge halkında sevinçle karşılandığı, aşiret güçlerinde savaşmak isteyenlerin sayısının hızla arttığı vurgulandı.

ABD, AŞİRETLER BİRLİĞİNİ DAĞITMA PEŞİNDE

Agidad aşiretinden bir ileri gelen de şu bilgileri verdi: “PKK/PYD doğu cephesinden tamamen temizlendi. Ancak Amerikalılar aşiretler arası birliği dağıtmak için uğraşıyor. Bazı aşiretleri ve bazı aşiretlerin içindeki liderleri satın almaya çalışıyor. Onlara bazı olanaklar sağlayarak PKK/PYD tarafına geçmeye zorluyor. Bazen de tehdit ediyor. 2011 sonrası ortaya çıkan aşiret liderleri var. Eski aşiret liderleri gibi değildir. Amerikalılar onların peşine düşmüş. Ama şu ana kadar başarılı olamadılar. Aşiretler birlik olursa PKK/PYD bölgede barınamaz, bir daha da gelemez.”

CANLI YAYINDA GÖZYAŞI DÖKTÜ

Terör örgütlerine desteğini esirgemeyen ABD'nin görev süresi sona eren komutanı bir skandala daha imza attı. IŞİD ile Mücadele Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Myles B. Caggins’in sözcülük görevi sona erdi. Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG'nin sözde Sözcüsü Mustafa Bali ile basın toplantısı düzenleyen Caggins, veda konuşması sırasında ağladı.

Caggins aynı zamanda görev süresinin uzatılmasını istediğini ama uzatılmadığını ifade etti. Görevi sona erdiği için ağlayan Amerikalı komutana, terör örgütü tarafından ödül verildi. Caggins. terör örgütüne destek veremeyeceği için çok üzüldüğünü söyledi.