GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-09-2020 08:56   Güncelleme : 10-09-2020 12:44

İşviçre'de Kerbela’yı anma ve anlama programı..

Peygamber Efendimizin torunu ve Ehli Beyti Hazreti Hüseyin ile 72 yareninin Kerbela`da şehit edilişinin yıl dönümü dolayısıyla, İsviçre`nin Basel şehrinde “Kerbelayı Anma ve Anlama” programı düzenledi.

İşviçre'de Kerbela’yı anma ve anlama programı..

Kerbela'da Yezid bin Muâviye ve yandaşları tarafından Hz. Hüseyin’in şehid edilmesinin bin 381'inci yıldönümü münasebetiyle Ali Uçak ve eşi tarafından Basel’de organize edilen Kerbela’yı anma ve anlama programı Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Kerbela olayı üzerine bestelenen ilahi ve mersiyelerin okunduğu programda Kerbela’da yaşananlar ve günümüze yansıması üzerine Almanca ve Türkçe anlatımlar yapılırken Kerbela faciasını canlandıran tiyatro sunumu gerçekleştirildi. İsviçre ve civarında yaşayan farklı kesimden Müslümanların iştirak ettiği program katılımcılar tarafından büyük beğeni toplarken, zaman zaman gözyaşları döküldü.

Hz. Hüseyin’in misyonu

Konuşmacılardan Şeyh Hasan al Askari, Almanca yaptığı anlatımda, Hz. Hüseyin’in misyonuna değinirken bunlardan en önemlilerinden birinin Hz. Peygamberin sünnetini tekrar canlandırmak, iyiliği emretmek, kötülükten men etmek ve insanlara adil davranmak olduğuna vurgu yaptı.

 Ümmetin bu gün olması gerekenden çok daha zayıf bir durumda olduğunu ifade eden Askari, İsveç’te yaşanan Kur’an-ı Kerim’i yakma olayı, Alman meclisinde Başörtüsüne hakaret olayı ve Fransa’da ahlaksız karikatürlerin basılması olayına İslüm Ümmeti tarafından güçlü bir sesle tepki gösterilmemesinin sebeplerinden birinin Müslümanlar arasında güçlü bir birlik beraberlik ve vahdetin olmayışından kaynaklandığını belirtti.

 Şerefli ve izzetlice şehadetle süslenen bir ölüm

Almanca dilinde Şeyh Hasan al Askari’nin yaptığı konuşmanın ardından Kerbela üzerine mersiye ve ilahiler seslendirilirken, Siyer araştırmacısı Ahmet Baygın konuşmasını Türkçe gerçekleştirdi.

Konuşmasında Hz. Hüseyin (ra)'in bebekliğinden şehit edildiği ana kadar hayatından çıkarılacak çok dersler olduğunu belirten Baygın, Kerbela'dan çıkarılacak derslerin başında, Allah'a ve Resülü'ne iman edenlerin kitabında yenilgi olmadığını, şerefli ve izzetlice bir ölümün, şehadetle süslenen bir ölümün yenilgi sayılmayacağı vurgusunu yaptı.

“Kerbela’yı okudukça, anladıkça izzet ve şeref bulacağız”

İslam tarihinde en büyük kırılma noktalarından biri olan Kerbela’da yaşananların günümüze etkileri üzerinde duran Baygın, “Hz. Hüseyin’i (as) şehid ettiler, başını gövdesinden ayırdılar, bedenini atlara çiğnettiler. Başını, bir dünyalık elde etmek adına alıp Yezid’e götürdüler… Bizler Kerbela’yı okudukça, anladıkça izzet ve şeref bulacağız. Biz Kerbela’yı anladığımızda, davamıza karşı nasıl davranacağımızı, nasıl bağlanacağımızı, nasıl itaat edeceğimizi de öğreneceğiz.”  şeklinde konuştu.

“Hz. Hüseyin şehadetiyle Ümmete ders verdi”

Hz. Hüseyin’in (a.s) şehadetiyle Ümmete ders verdiğinin altını çizen Baygın, “Hz. İmam Hüseyin (as), ölümüyle şehadeti ziynetlendirdi, ölüme azamet kazandırdı ve İslam Ümmetine bir ders verdi. O gün bugün İslami şuuru ortadan kaldırmak için çaba sarf edildi. Bunu kısmen başardılar. Ancak bundan sonra Allah’ın izniyle buna izin vermeyeceğiz.” dedi. Baygın’ın konuşması sırasında zaman zaman duygulu anlar yaşandı.

Kerbela’yı anma ve anlama programını organize eden Ali Uçak programa katkı ve katılım sunanlara teşekkürde bulunurken,  yapılan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle program sona erdi. 

Hürseda Haber