DÜNYA
Giriş Tarihi : 05-09-2020 15:33   Güncelleme : 05-09-2020 15:33

Yemen işgalinde Suudi-El Kaide-IŞİD ittifakı ortak hareket ediyor..

Yemen'de Husiler tarafından El Kaide'ye yapılan son harekat sonucunda El Kaide ve IŞİD arasındaki ittifak kanıtlanmış oldu. Yemenli Husilerin ilerlemesinin devam etmesi üzerine bu güçler doğrudan Suudi işgal kuvvetlerine entegre olmaya başlamış durumda.

Yemen işgalinde Suudi-El Kaide-IŞİD ittifakı ortak hareket ediyor..

Yemen'de Husilerin iktidarı ele geçirmesi ve Suudi kuklası hükümetin ülkeden kaçmasını takiben süreçte başlayan Suudi ve BAE işgali sürerken ülke aynı zamanda El Kaide ve IŞİD karanlığıyla boğuşuyor. Husilerin en son yürüttüğü Badya vilayetinde gerçekleştirilen bir harekatsa, El Kaide ile İslam Devleti (eski adıyla Irak Şam İslam Devleti, IŞİD) güçleri arasında, Yemen’in merkezinde Musul veya Rakka benzeri bir senaryoyu yeniden yaratmayı hedefleyen bir ittifak olduğunu ortaya çıkardı.

Yemen'deki Sana'a merkezli Ulusal Kurtuluş Hükümeti'nin dışişleri bakan yardımcısı Hüseyin el-Ezzi'yse, El Kaide güçlerinin stratejik merkezi Ma'rib vilayetinde Suudi liderliğindeki paralı askerleriyle beraber hareket ettiğini söyledi.

Yemen medyasında çıkan haberlere göre, Suudi koalisyonu stratejik bölgeyi ele geçirmeyi amaçlayan Yemen saldırısına hazırlanırken, çok sayıda El Kaide bağlantılı militan çeşitli illerden Ma'rib'de Suudi liderliğindeki Hadi yanlısı güçlere katıldı.

Yemen'in eski lideri Abdurabbu Mansur el-Hadi, 2015'te siyasi krizin ortasında istifa etti ve ülkeyi Riyad'a kaçtı. Hadi şimdilik Riyad'da bulunan Suudi Arabistan kontrolündeki Yemen kukla hükümetinin başında bulunuyor ve Suudi'lerin Yemen'i işgalini uluslar arası alanda meşru göstermeye çalışıyor.

Sol