DÜNYA
Giriş Tarihi : 05-09-2020 11:30   Güncelleme : 05-09-2020 11:30

AB Konseyi Başkanı’ndan skandal Türkiye çıkışı! Ya havuç ya sopa...

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Türkiye ve Yunanistan arasında tırmanan gerilime ilişkin tepkilere neden olacak ifadeler kullandı.

AB Konseyi Başkanı’ndan skandal Türkiye çıkışı! Ya havuç ya sopa...

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Türkiye ve Yunanistan arasında tırmanan gerilime ilişkin tepki çekecek ifadeler kullandı.

AB ülkesi liderinin 24-25 Eylül’de bir araya geleceği toplantıya ev sahipliği yapacak olan Michel, AB’nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın egemenliğine olan desteğinin yeniden altını çizeceğini belirtti.

‘MİCHEL SAYGI GÖRMEK İSTİYORUZ’

Reuters’a konuşan Michel, “Havuç ve sopa yaklaşımını içeren dış politikamızdaki araçları tespit edeceğiz; ilişkileri geliştirmek için hangi araçlara sahip olduğunu ve bize saygı gösterilmemesi halinde hangi araçlarla karşılık vermemiz gerektiği üzerinde değerlendirmeler yapacağız. Saygı görmek istiyoruz” diye konuştu.

Zirveden önce Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Malta’yı ziyaret etmeyi planlayan Michel, taraflar ve NATO’nun da katılımıyla Doğu Akdeniz konusunda bir uluslararası konferans düzenlenmesi teklifinde bulundu.

‘BÖYLE DEVAM EDEMEZ’

Böyle bir konferansın “bölgede gerilimi düşürmenin ve diyalog kanalı sunmanın en iyi yolu olabileceğini” kaydeden Michel, bu fikrini Atina ve Ankara’yla da paylaştığını söyledi. Michel, “Son birkaç haftada olanlar bu şekilde devam edemez” ifadesini kullandı.

Milli Gazete