FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 03-09-2020 07:33   Güncelleme : 03-09-2020 07:33

Filistin ulusal birliği için önemli adım..

Filistinli gruplar, Filistin davasının sabitelerini koruyan kapsamlı bir Filistin programının üzerinde durarak, FKÖ'yü yeniden inşa etme ve reform ihtiyacını vurguluyor.

Filistin ulusal birliği için önemli adım..

El-Meyadin’in haberine göre, Filistin direniş grupları, Filistin gruplarının genel sekreterlerinin Beyrut’ta toplanmasını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Filistinli gruplar, Beyrut’taki toplantının Filistin’in birliğini yeniden tesis etmek ve ulusal bütünlüğünü sağlamak için önemli bir adım olarak gördüklerini belirttiler.

"Grupların genel sekreterlerinin toplantısını memnuniyetle karşılıyoruz ve birliği yeniden tesis etmenin ve Filistin evini tam ortaklık temelinde düzenlemenin önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz." denilen açıklamada, "birliğin sağlanmasını hızlandırmak için pratik adımların bu toplantıyı takip etmesi gerektiği" vurgulandı.

Filistinli gruplar, Filistin Kurtuluş Örgütü'nden "Siyonist varlığı tanıma kararını geri çekmesini, Oslo'nun haksız kısıtlamalarından vazgeçmesini ve tüm eklerini ve protokollerini reddetmesini" talep ederek, Filistin halkının siyonist işgale karşı her türlü araçla direnme hakkını teyit etti.

Filistin direniş grupları tarafından yapılan açıklamada ayrıca, tüm Filistinlilerin gerçek bir temsilcisi olması için Filistin Kurtuluş Örgütü'nü, başta direniş grupları olmak üzere tüm Filistinlileri kucaklayan bir çerçevede yeniden inşa etme ve reform ihtiyacı belirtildi.

Açıklamada gruplar, “Filistin sabitelerini koruyan kapsamlı bir Filistin programı üzerinde anlaşmaya" çağrılarak şu ifadeler kullanıldı: 

“Liderlik çerçevesinin direniş gruplarını da içerecek şekilde genişletilmesi çağrısında bulunuyoruz. Bu da tüm Filistinlilerin örgütü yeniden inşa etmek ve düzenlemek için katıldığı Ulusal Konsey için kapsamlı seçimler gerektiriyor. Ayrıca işgalle kapsamlı bir yüzleşmenin temellerine dayanan bir Filistin ulusal stratejisi üzerinde uzlaşma çağrısında bulunuyoruz.”

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, perşembe günü Beyrut'ta yapılması planlanan Filistinli grupların genel sekreterlerinin toplantısına katılmak üzere pazartesi günü Beyrut'a gelmişti.

Heniyye Beyrut ziyareti sırasında, Lübnanlı yetkililer ve Hizbullah’tan yetkililerle de bir araya gelecek.

YDH