MAKALE
Giriş Tarihi : 25-08-2020 20:26   Güncelleme : 18-03-2021 22:50

Sevim Korkmaz Yazdı: Metropol Mücahidesi

Bizleri kıyafetimizle değil sözlerimizle, yaptığımız işlerle gündem edin artık. Ve bu değişimde şu etkenleri de göz önünde bulundurarak değerlendirin bizi.

Sevim Korkmaz Yazdı: Metropol Mücahidesi

Köydeyiz. Bahçede bir oturma köşesi tasarladım bugün. Rahmetli dedemin arı kovanları arasında bulduğum bir tekerlek, geçen yaz da gördüğüm ve beni çok duygulandıran bu tekerleği, sehpa yaptım. Eski bir tekerlek üzerinde Jakobs marka filtre kahvemi içerken geçmiş ve gelecek arasındaki bu değişim epey düşündürttü beni. Atalarının yıllarca ekin, ot taşıdığı bir öküz arabası tekerleğini sehpa yapıp üzerinde filtre kahvesini içen torunlar...

Bir süredir aklımdan geçen fikirler sanki çalkalanan ayrandan çıkan tereyağ misali çıkıyordu yüzeye...

Uzun bol pardesüler büyük eşarplarımız vardı bir  zamanlar. Omuzlarımıza kadardı başörtülerimiz.Şimdi başörtülerimiz küçüldü, pardesüler yerini pantolon tuniklere bıraktı. Bazılarımız açıldı. Bazılarımız rengarenk şallarla, yüzünde makyajla , tunik ve pantolonla da tesettürlü olunabileceğini düşündü.

Bu değişim bazılarına göre endişe verici idi. Küçülen eşarplar, daralan tunikler, rengarenk şallar müslüman kadınların imanının da azalması demekti adeta.Evden çıkışın iş hayatına geçişin, maddî özgürlüğün , kolay boşanmaların, daha çok anneye verilen velayetle babasız büyüyen çocukların sayısında artma demekti bu değişim.

Yalnız aileyi yıkmakla kalmayıp iktidardaki partiyi bile biterecek tehdit ve tehlike arz ediyordu müslüman muhafazakar kadınlardaki bu değişim.

Ne de olsa artık büyük eşarplar, bol pardesüler, anneanne tarzı ayakkabılar yerini şallara, takımlara ve ince topuklu stilettolara bıraktı ve sonuçları da bu şekilde tezahür ediyordu.

Balkona çamaşır asmaya pardesüsüz çıkamazken şimdi sosyal medyada fotoğraf paylaşmamızda bir sakınca bulamıyoruz.

Meclisten başörtülü olduğu için kovulanlarımızın kızları  çok farklı bir şekilde çıktı karşımıza üstelik Başkan  danışmanı olarak.
Ve bunu gören 28 Şubat cengaverleri tek kelime etmezken kadına şiddeti önleyen bir sözleşmeyi savunanlarımız acımasızca eleştirildi.

Bizler 28 Şubatın geniş uzun pardesülüleri şimdinin pantolon tunikle daha küçük başörtülerimizle , evimizde anne, okulumuzda öğretmen, hastanemizde hemşire, doktoruz.
Bizleri kıyafetimizle değil sözlerimizle, yaptığımız işlerle gündem edin artık.
Ve bu değişimde şu etkenleri de göz önünde bulundurarak değerlendirin bizi.
Bu değişimde,
Dış  görünüşe daha çok pirim veren erkeklerin hiç mi suçu yok?
28 şubat sürecinde kariyer korkusuyla tesettürlü kızlarla evlenmeyen dindar aile oğullarının hiç mi suçu yok?
Uzun etek giyen sınıf arkadaşı ile kezban diye dalga geçen ergen oğlanın hiç mi suçu yok?

Etraflıca düşünmek lazım.
Değişim zorunludur ve her zaman kötü değildir.

Değişmeyen tek şey var, kadın ve erkeğin kendini kadın ve erkek olarak hissetmesinin en temel ihtiyacı olduğu gerçeği.

Kadın  çocukluğu, ev hanımlığını, anneliği zamanla öğrenir. Bir tek şeyi kendi tecrübe ederek öğrenemez: Kadın olmayı. Bir kadına kadın gibi hissetmeyi sevdiği ve onu  seven bir erkek başarabilir. Bir kadının bir erkekten beklentisi budur. Bunu hissetmeyen kadın erkeğe de erkek olduğunu hissettiremez. Kadınlığı ve erkekliği ölmüş cinsiyetsiz toplumdan korkun , inanın bu başka türlü cinsiyetsizleştirmeden daha tehlikeli...

Bu arada daha önce, "Başımı örttüğüm ilk yıldı. Orta birdeyim. Köye gittik. Harika bir kar yağdı,  kuzenlerle kartopu oynarken, rahmetli babaannem,  bize kocaman kızlar oldunuz, konu komşu ne der diye çıkışmıştı" diye bahsettiğim köydeyiz. Babaannem şimdi hamakta bu saatte yıldızları seyreden beni görse yine aynı tepkiyi verirdi. 

Bir de o tekerleği aldığın yere koy derdi eminim.