GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-08-2020 09:53   Güncelleme : 25-08-2020 09:53

Dr. Zeki Bayraktar’dan Maske, Mesafe Ve Hijyen Değerlendirmesi…

Bu tedbirlerin çok önemli olduğunu ve işe yaradığını gösteren en önemli kanıtlardan biri de biz sağlık çalışanlarıyız. Eğer biz bu tedbirlere uymasa idik, hepimiz Korona olurduk.

Dr. Zeki Bayraktar’dan Maske, Mesafe Ve Hijyen Değerlendirmesi…


Korona vakaları ne yazık ki tekrar artmaya başladı. Maalesef maske ve mesafe kuralının işe yaramadığını söyleyenler var. Bu kimseler en az korona kadar zararlı, resmen halkın sağlığını tehdit ediyorlar. Ne diyelim ki? Allah ıslah etsin.

Şimdi ben size burada onlarca akademik makale nakledebilirim ama buna gerek yok. Zaten bizim millet makalelerden ziyade sözel nakillere daha çok itibar eder.

O halde sözümü nakledeyim;

Arkadaşlar! Dostlar! Bu tedbirlerin çok önemli olduğunu ve işe yaradığını gösteren en önemli kanıtlardan biri de biz sağlık çalışanlarıyız. Eğer biz bu tedbirlere uymasa idik, hepimiz Korona olurduk. Çünkü biz Koronalı hastalarla yakın temasta bulunuyoruz, hepimiz bir şekilde bulunuyoruz. Ama hepimiz Korona olmuyoruz. Zaten sağlık çalışanları içinde de Korona olanlar daha çok henüz tedbirlerin tam alınamadığı ilk dönemlerde oldular.

Ben ve eşim virüsü eve taşımayalım, çocuklara bulaştırmayalım diye 6 aydır evde çocuklarla aynı odada oturmuyoruz. Yaşlı oldukları için kayınvalidem ve kayınpederimle de bir araya gelmiyorduk. Güya onları koruyalım diye. Ama onlar bayramda hastalığı kaptılar. Henüz bulgular ortaya çıkmadan kızım da onlarla kahvaltı yapınca kızım da kaptı. Ama bize bulaşmadı, çünkü biz kendimizi riskli grup kabul ettiğimiz için -onları koruyalım diye- onlarla aynı masada yemek yemedik. Neyse ki hepsini bulgular ortaya çıkar çıkmaz tedaviye aldık da hastaneye yatışlarına gerek kalmadan iyileştiler, elhamdülillah.

Özetle maske, mesafe ve hijyene dikkat edilmeli.

Aşı bulunana kadar bu işin başka bir çaresi yok.

(Bu yazı dr. Zeki Bayraktar'ın Facabook hesabından alıntıdır.)