GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-08-2020 22:38   Güncelleme : 03-08-2020 23:09

Dışişleri'nden ABD'ye Sert Tepki: Bu Adımı Esefle Karşılıyoruz!

Dışişleri Bakanlığı, SDG'nin ABD'li bir şirketle yaptığı petrol anlaşmasına sert tepki göstererek 'Suriye'nin toprak bütünlüğüne, birliğine ve egemenliğine kasteden ve terörizmin finansmanı kapsamına giren bu adıma destek vermesini esefle karşılıyoruz

Dışişleri'nden ABD'ye Sert Tepki: Bu Adımı Esefle Karşılıyoruz!

Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü YPG ile bağlantılı Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) ABD'li bir şirketle yaptığı duyurulan petrol anlaşmasının, uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirterek sert tepki gösterdi.

"BU ADIMLA SURİYE'NİN DOĞAL HAKLARINA EL KONDU"

Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, Suriye'de SDG adını kullanan terör örgütü YPG/PKK'nın, Suriye'nin kuzeydoğusundaki topraklarda petrol çıkarmak, işlemek ve ticaretini yapmak üzere ABD'de yerleşik 'Delta Crescent Energy LLC' adlı şirketle sözleşme imzaladığının basında yer aldığı belirtildi. 

YPG/PKK terör örgütünün bu adımla Suriye halkının doğal kaynaklarına el koyarak bölücü gündemini ilerletme emelini açıkça gözler önüne serdiği vurgulanan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"BU TASARRUF ASLA KABUL EDİLEMEZ"

"Suriye'nin doğal kaynakları Suriye halkına aittir. ABD'nin uluslararası hukuku hiçe sayan, Suriye'nin toprak bütünlüğüne, birliğine ve egemenliğine kasteden ve terörizmin finansmanı kapsamına giren bu adıma destek vermesini esefle karşılıyoruz. Hiçbir meşru saikle gerekçelendirilemeyecek olan bu tasarruf asla kabul edilemez."

Haber Duruş