DÜNYA
Giriş Tarihi : 27-07-2020 08:07   Güncelleme : 29-07-2020 08:33

İran ‘Uluslararası İslami Uyanış Kurultayı’ndan Ayasofya Bildirisi: Batı Kültür Sultasının Sonu

İran'daki Dünya İslami Uyanış Kurultayı Genel Sekreterliği, Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasına ilişkin bir bildiri yayınladı.

İran ‘Uluslararası İslami Uyanış Kurultayı’ndan Ayasofya Bildirisi: Batı Kültür Sultasının Sonu

Genel Sekreterliğini İran lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamaney'in Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti'nin yaptığı İran merkezli Dünya İslami Uyanış Kurultayı, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin yeniden ibadete açılması nedeniyle bir bildiri yayımladı.

Bildiride Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılmasını, batı kültürünün sultasının sonu olduğunu dile getirildi.

Bildiride Ayasofya’nın İslam dünyasın kültür mirası olarak yeniden cami olarak Müslümanlara kazandırılmış olmasının da büyük bir cesaret ve büyük olay olduğuna vurgu yapıldı.

Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılmasının büyük bir cesaret ve kahramanca bir adım olduğunun altı çizilen bildiride,  Ayasofya’nın bir İslam mirası olarak İslam dünyasına yeniden dönüşü olarak nitelendirildi.

Tövbe süresi 18 ayetinin  “Allah'ın mescidlerini, yalnızca Allah'a ve ahiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve Allah'tan başkasından korkmayanlar onarabilir. İşte, hidayete erenlerden oldukları umulanlar bunlardır” hatırlatıldığı bildiride:

“Fransız düşünür Gustave Le Bon’un da itiraf ettiği gibi haçlı savaşları, Doğu medeniyetin beşiği  olduğu, İslam kültür ve medeniyetinin  altın çağının yaşandığı döneme rastlar ve bu dönemde, haçlıların kültür ve medeniyetten yoksun olması da haçlı savaşları Müslümanlar için yıkıcı olmuştur.

Müslüman halklar arasındaki kültür ve medeniyet ağacının yeşeren ürünleri de, Avrupalı haçlıların eline geçmesi ve savaşlarla birlikte evlerine, İslam kültür ve medeniyetinin ürünlerini de götürmelerine  neden olmuştur. Belki de haçlı savaşların en önemli sonuçlarından birisi, haçlıların, İslam toplumları üzerindeki hakimiyetleri olmuştur. Mescid-ul Aksa’yı  tahrib etme, İslam kültür ve medeniyetine ait eserleri ateşe verme, sayısız cinayetleri, Müslümanlara ait malların yağmalanması, onbinlerce Müslümancın katliam edilmesi, 180 yıl süren ve bu süre zarfında  8 ayrı dönemde İslam topraklarına yapılan  saldırıda haçlıların   yüz kızartıcı tarihlerinin  sonuçlarıdır.

Batı  dünyasının haçlı savaşlarıyla İslam dünyasına yönelik saldırılarında  Müslümanları katliam etmekle kalmadılar aynı zamanda alt yapılarını da  tahrip ettiler. Oysa  İslam bu savaş dönemlerinde batı dünyasına ait  kültür ve medeniyetlerine dokunmadığı gibi  kilise gibi dini mekanlarını da  korumuşlar,  bazı dini mekanları da İslam medeniyeti  kapsamında kültürel değerleri olarak insanlık medeniyetine sunmuştur.

Ayasofya  kilisesi 1.500 yıllık bir geçmişi, Bizans imparatorluğunun  Doğu Roma dönemine ait mimari sembollerden biridir. Rönasans döneminde yaşanan değişiklikler ve Fatih Sultan Mehmet tarafından 1453’de  Kostantiniyenin Fethi (İstanbul’a dönüşmesi), bütün Hıristiyanların haklarına saygı  gösterilmesi ve  doğu Ramo halkı içinde İslam’ın  hayat veren inanca dönüşerek yayılması, Ayasofya kilisesinin cami olarak Müslümanlar için bir ibadetgaha dönüşmesine de yol açmıştır.

Ayasofya, cami olarak 5 asır İslam dünyasının önemli bir kültürel mirası olarak varlığını sürdürdü. Fakat, daha sonra 5 asırdır İslam kültür ve medeniyetine mal olmuş bu Ayasofya caminin müzeye dönüştürerek, İslam medeniyetin altın çağını unutturmaya, İslam medeniyetinin izlerini silmeye ve  bütün zaferleri unutturmaya çalışarak,  Müslümanların ibadetgahını, müzeye dönüştürülmüştür”

“Bütün dinlerin üzerindeki yerini alsın diye resulünü, doğru yol rehberi ve hak din ile gönderen O’dur; müşrikler hoşlanmasalar da” (Tövbe-33)

Düşmanlar bütün çabalarına rağmen İslami uyanışın ve İslam’ın yayılmasının ikinci  ve üçüncü dalgasını da bilinçlenme şeklinde yeniden İslam’ın aydınlanma çağına dönmektedir.

Haram aylarından Zilhiccenin ilk on günündeyiz bu günlerde yeniden uyanış günleridir. Türkiye hükümeti özellikle Türkiye Cumhurbaşkanı  Ayasofya’nın camiye dönüştürerek ibadet açılması  kararıyla, İslami kimliğine dönmesi, İslam medeniyeti mirası olarak İslam dünyasına geri kazandırılması kararı, yürekli ve cesaretli bir adım atmıştır.

Uluslararası İslami uyanış kurultayı olarak,  batı kültürün sultasına karşı Müslüman kimliğinin ve kültürünün yeniden ihyası, kültür ve medeniyet sembolünün korunması gibi akıllıcı ve cesaretle alınan bu kararı kutluyor, bu kararı ve bu hareketin arkasında olduğumuz ve desteklediğimizi bildiririz” denildi..