GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-07-2020 13:42   Güncelleme : 24-07-2020 13:42

86 yıl sonra ilk: Ayasofya, cuma namazıyla birlikte ibadete açıldı,

İstanbul'un fethine kadar 916 yıl kilise, 1453'ten 1934'e kadar cami olarak kullanılan, 86 yıl müze olarak kalan Ayasofya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla kılınan cuma namazıyla yeniden ibadete açıldı.

86 yıl sonra ilk: Ayasofya, cuma namazıyla birlikte ibadete açıldı,

İstanbul'un fethine kadar 916 yıl kilise, 1453'ten 1934'e kadar cami olarak kullanılan, 86 yıl müze olarak kalan Ayasofya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla kılınan cuma namazıyla yeniden ibadete açıldı.

İstanbul'un fethine kadar 916 yıl kilise, 1453'ten 1934'te alınan kararla müze oluncaya dek cami olarak kullanılan, 86 yıl müze olarak hizmet veren Ayasofya, Türkiye'de yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen yapılar arasında bulunurken UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde de yer alıyor.

Camideki din hizmetleri, Diyanet İşleri Başkanlığı'nca yürütülecek. Restorasyon, konservasyon ve koruma faaliyetlerini ise Kültür ve Turizm Bakanlığı yerine getirecek. Camiyi yerli ve yabancı turistler ücretsiz ziyaret edebilecek.

Zemini halı ile kaplanan camide namaz esnasında perdeleme sistemiyle resim, tasvir ve mozaikler kapanacak, namazdan sonra tekrar açılacak.

13:17 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı öncesi Kuran-ı Kerim okudu. Ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, cuma namazını kıldırdı.

Cuma namazını kılmak ve açılışında kesmek için bir vatandaş kurbanlık koç getirdi. Yenibosna'dan çocuklarıyla birlikte gelen adam ibadete açılmasından çok mutlu olduğunu söylerken, "Yenibosna'dan geldik. Ayasofya'ya özel kesmek için getirdik. İzin aldık korumalardan. Kontrollerden geçtik. Kesim için eşyalarımız hazır. Açılışına sevindik" diye konuştu.

12:30 - Ayasofya'ya giremeyen kadın gözyaşlarına boğuldu

Ayasofya'da 86 yıl sonra kılınacak ilk cuma namazı için Yenikapı'da ring seferleri düzenleniyor. Seferler dolduğu için beklemeye alınan bir vatandaş "Uzaktan da olsa görsem yeter" dedi ve gözyaşları içinde görevlilere seslendi:

"Yalvarıyorum Allah aşkına. Akşam uyku uyumadım. 4'ten beri geleceğiz diye sevincimizden duramadık. Cumhurbaşkanımızı, açılışı görelim diye ne olur. Ne olur Allah aşkına. Dışarıdan da bakalım yeter ki görelim. Bursa'dan geliyorum. Ne olur geçelim. Gece uykusu uyumadık sevincimizden ağlamaktan."

Yenikapı'da ring seferleri düzenleniyor. Seferler dolduğu için beklemeye alınan bir vatandaş Uzaktan da olsa görsem yeter dedi ve gözyaşları içinde görevlilere seslendi: Yalvarıyorum Allah aşkına. Akşam uyku uyumadım. 4'ten beri geleceğiz diye sevincimizden duramadık. Cumhurbaşkanımızı, açılışı görelim diye ne olur. Ne olur Allah aşkına. Dışarıdan da bakalım yeter ki görelim. Bursa'dan geliyorum. Ne olur geçelim. Gece uykusu uyumadık sevincimizden ağlamaktan.

12:09 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya Camisi'ne geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya Camisi'nde kılınacak cuma namazı için saat 11:49 sıralarında Üsküdar'daki konutundan ayrıldı. 

Erdoğan, yaklaşık 20 dakika süren yolculuğunun sonunda Ayasofya Camisi'ne geldi. Erdoğan, direkt olarak camiye girdi.

10:22 - Dua programı başladı
Meydana alımların başlamasından yaklaşık 20 dakika sonra Ayasofya'da cuma namazı başladı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği görüldü.

10:09 - Vatandaşlar Ayasofya Meydanı'na alınmaya başlandı
Camiye giden 11 yerde kurulan güvenlik noktalarında yoğunluk oluşturan vatandaşlar, Ayasofya Meydanı'na alınmaya başlandı.

Ayasofya Meydanı ve Sultanahmet Havuzlu Park, cuma namazı vaktinden önce vatandaşlarla doldu. 

İstanbul Valiliği tarafından, kadınlar ve erkekler için ayrılan namaz kılma alanlarının duyurusu yapılıyor. Vatandaşlar, seccadeleri üzerinde namaz saatini beklerken, alandaki görevlilerce de su dağıtılıyor. Vatandaşların zaman zaman 'Allahu Ekber', 'Zincirler kırıldı Ayasofya açıldı', 'Vur vur inlesin Yunanistan dinlesin' sloganları attığı duyuldu. 

Sputnik