ANALİZ
Giriş Tarihi : 23-07-2020 09:10   Güncelleme : 27-07-2020 08:57

Ramazan Tahiroğlu Yazdı: Asım Gültekin Ve İslahiye

Sevgili Asım'ın bitmez tükenmez bir enerjisi vardı. Günaşırı bir araya gelir, durum değerlendirmesi yapar, yapabileceğimiz güzellikleri konuşurduk. Mesnevi okumaları ilk onun öncülüğünde hayat bulmuştu ilçede.

Ramazan Tahiroğlu Yazdı: Asım Gültekin Ve İslahiye

İkibin yılının başıydı. İslahiye de öğretmenlik yapıyorduk. Sevgili Asım da yakın bir kasabada asker öğretmendi. Henüz bekardı, yıl içinde Ahmet Mercan Abinin de vesilesiyle Nurdan Hanımla evlenmişti. Düğün davetiyesi de tek sayılık çıkan "Okuntu" dergisi olmuştu.

Sevgili Asım'ın bitmez tükenmez bir enerjisi vardı. Günaşırı bir araya gelir, durum değerlendirmesi yapar, yapabileceğimiz güzellikleri konuşurduk. Mesnevi okumaları ilk onun öncülüğünde hayat bulmuştu ilçede. Kendi evindeki buluşmalarımızda mutlaka güllaç ikramı olurdu.

Okulunda çocukların en sevdiği öğretmenlerinden biriydi. Yarışma adı altında bütün çocuklara "bayrak" ve "çanakkale destanı" şiirlerini ezberletmişti. Hediyelerini kalem, kitap ve saat şeklinde hep birlikte ayarlardık. Bir şiir dinletisi organize etmiştik. Sezai Bey'in "Masal" şiirini okumuştu bize. Yedinci oğulun altını daha bir ayrı çizmişti. Yine O’nun dostlukları sayesinde misafir etmiştik Başar Dikici, Hakan Aykut, Taner Yüncüoğlu ve Ömer Karaoğlu ağabeyleri.

Siyonistler Ramallahı kuşatmıştı. Arafat esaret altındaydı. Dünyanın umurunda bile değildi. Ama müslümanın umurunda olmalıydı. Bir şeyler yapmalıydık. Sevgili Asım önce bir şaron ve bush resmi buldu. Fotokopi marifeti ile de birleştirdi. Altına da "hiç olmazsa tükür" yazdı. Poşet dosya içine koyup, mekezi bir yere astık. Uzaktan izlemeye başladık. Baya bir tüküren de olmuştu. Belki şekil olarak hoş değildi ama, birşeyler yapmıştık en azından.

Çarşıda buluşma noktamız Gündem Kitapeviydi. Güzel dostlarımız vardı. Kitapevi sahibi Ramazan Deveci, kardeşi Beyazıt Deveci, asker öğretmen Osman Çamur, Mustafa Yıldız, Gökçen Kuvvet, Ahmet ve Yusuf Tepe, Adil Demirkıran, Neşat Genç, Ali Bülent Çolak ve Veysi Tepe hocalarım, Dr. Bünyamin Bozkurt Abi, eczacı Hakan Karagöz, Ali Gelebek ve daha niceleri...

Gençlerle yaptığı Sahafat ve Muhammediye okuma gruplarını ilgiyle izledik. Kelimeler üzerindeki serüvenine köşe yazılarında bizi de ortak etti. Küfürsüz, argosuz mizahın izahını yaptı Cafcaf'ta. Hayatı dergi, kitap, iyilik ve güzellikti. Malayani ile pek işi de olmazdı zaten.

Mart ayı içinde misafirimiz olacaktı, salgın nedeniyle ağırlayamamıştık. İki gün önce yine bir konu üzerine yazışmıştık. Nereden bilelim son irtibatımız olacağını.

Beyaz Haberlerin yerini acı haber almıştı. İçimiz burkuldu, gözlerimiz yaşardı. Biliyoruz keseden gittin ama güzel gittin. Güzeller güzeli komşun olsun. Rahmetin bol olsun. Rabbim Nurdan Hanım'a, çocuklarına, yakınlarına, sevenlerine sabr-ı cemil versin.