GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-07-2020 22:28   Güncelleme : 22-07-2020 22:28

Gazeteci Yazar Asım Gültekin vefat etti, Allah rahmet eylesin..

Gazeteci, yazar ve eğitimci Asım Gültekin, Yalova'daki evinde hayatını kaybetti. Kalp krizi sonucu vefat eden Gültekin, evli ve 2 çocuk babasıydı.

Gazeteci Yazar Asım Gültekin vefat etti, Allah rahmet eylesin..

Gazeteci, yazar ve eğitimci Asım Gültekin, Yalova'daki evinde hayatını kaybetti. Kalp krizi sonucu vefat eden Gültekin, evli ve 2 çocuk babasıydı.

İstanbul’da yaşayan Asım Gültekin'in birkaç günlüğüne dinlenmek için Yalova’daki evine gittiği, kendisinden haber alamayan eşi Nurdan Gültekin'in tanıdıkları ve polise haber vermesi üzerine acı haberinin alındığı öğrenildi. 

Öğretmenlik mesleği boyunca yetiştirdiği binlerce öğrenciye ufuk çizen, Türkçe’ye olan tutkusuyla bilinen Gültekin'in ani vefatı Kültür Sanat dünyasını yasa boğdu.

KELİMELER TUTKUSUYUDU

Karar Gazetesi'de kuruluşundan beri etimoloji yazıları yazan Gültekin 1975'te Amasya Taşova'da doğdu. Lise öğrenimini Kartal Anadolu İHL ve Taşova İHL’de tamamladı. Kartal Anadolu İmam Hatip’te kültürel çalışmalara öncülük etti. Marmara Üniversitesi AEF Edebiyat Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. Biat dergisini yılda bir sayı olarak 5 yıl çıkardı, Seher dergisini devam ettirdi.

Gültekin, Biat, Seher gibi 50’den fazla edebiyat dergisinin yayın hayatına başlamasına vesile oldu. Yörünge, Yediiklim, Yeni Şafak, Sağduyu, Milli Gazete, Vakit gazetesi ile Şehrengiz, Düş Çınarı, Kırklar, Gerçek Hayat, Genç gibi birçok mecrada edebiyat yazıları yayımlayan Gültekin, son olarak eğitmenlik görevinin yanı sıra İz Yayıncılık’ta Rasim Özdenören kitaplarının editörlüğünü yürütüyordu.

Uzun süre Dünya Bizim kültür sanat sitesinin ve Cafcaf mizah dergisinin genel yayın yönetmenliğini yürüten Gültekin, yüzlerce seminer, konferans ve toplantının da mimarı olarak tanınıyordu. Sirkeci Garı’nda gerçekleşen Dergi Fuarı’nın da mimarı olan Gültekin, yıllarca edebiyat dergilerinin bir çatı altında toplanması için büyük emekler verdi, TÜRDEB (Türkiye Dergi Editörleri ve Yayın Yönetmenleri Birliği) başkanlığını yürüttü. 

2008'de yılın öğretmeni seçilen yazarımız, TÜRDEB (Türkiye Dergi Editörleri ve Yayın Yönetmenleri Birliği) Başkanıydı.  

Gültekin, Kültür sanat dünyasında sözlük ve seyahate olan ilgisiyle biliniyordu.

Karar