KÜLTÜR-SANAT
Giriş Tarihi : 21-07-2020 00:00   Güncelleme : 22-07-2020 04:50

İstanbul Entelektüel Bilinç İşçiliği Atölyesinde: ‘Konuşan Kuran Hz. Ali’ kitabı okundu..

İstanbul 'Entelektüel Bilinç İşçiliği Atölyesi' grubu tarafından Ramazan Deveci’nin ‘Konuşan Kuran Hz. Ali’ kitabı okundu,

İstanbul Entelektüel Bilinç İşçiliği Atölyesinde: ‘Konuşan Kuran Hz. Ali’ kitabı okundu..

İstanbul 'Entelektüel Bilinç İşçiliği Atölyesi' grubu tarafından Ramazan Deveci’nin ‘Konuşan Kuran Hz. Ali’ kitabı okundu.

İstanbul 'Entelektüel Bilinç İşçiliği Atölyesi' gurubu Temmuz ayında normal programının dışına çıkarak Ramazan Deveci’nin ‘Konuşan Kuran Hz. Ali’ kitabını okudu.

Kitabın Mütalaası ise 19 Temmuz Pazar günü Zoom üzerinden yapıldı.

Kitabın yazarı Ramazan Deveci’nin de katıldığı programda katılımcılar Yazar Ramazan Deveci’ye öncelikle böyle bir kitabı niye yazdığını sordular.

Konuşmasında daha önce bu başlıkta bir yazıda yazdığınız söyleyen Ramazan Deveci öncelikle İslam tarihi içerisinde Hz. Ali’nin önemine değindi.

“Hz. Ali Peygamberimizin evinde büyümüş, vahiyle terbiye edilmiş, tevhid mücadelesinin her anına şahit olmuş biridir.

Hz. Ali kendisinden önceki halifeler döneminde vahdet konusunda o kadar hassas davranıyor ki, Hz. Ali’nin bu hassasiyetini görünce, bugün Müslümanların tefrika sorunlarının ilacı, Hz. Ali’de diyor insan. Evet, Hz. Ali’nin vahdet hassasiyetinden öğreneceğimiz çok şey var.

Hz. Ali’nin kendisinden önceki halifeler döneminde ifadesini bulan Müslümanların vahdetini koruma, vahdete zarar vermeme hassasiyetinin önemi; özellikle kendi hilafet döneminde, aynı hassasiyeti göstermeyen arkadaşlarının, tavırlarının ümmetin birliğine nasıl zarar verdiği görüldüğünde, daha iyi anlaşılmalıdır diye düşünüyorum.

Vahyin emrettiği vahdet ve adalet anlayışı nasıl pratiğe dökülür nasıl yaşanılır işte Hz. Ali onu öğretiyor bize.

Hz. Ali kitabını birazda Hz. Ali’nin vahdet ve adalet anlayışına ihtiyacımız olduğuna inandığımdan ve Müslümanların vahdet ve adalet sorunlarına çözüm olacağına inandığım için yazdım” dedi.

Katılımcıların ortak bir görüş olarak:

Kitabın dilinin sade ve akıcı olduğunu, derli toplu ve bilgilendirici bir kitap olduğunu ifade ettiler.

Akif Dalmış: Kitabın dilini yalın ve birazda yalının bir üstü ve akıcı buldum herkesin okuyup anlayabileceği ve çok şey öğreneceği bir kitap. Hz. Ali’nin siyasi tavırları net bir şekilde anlatılmış. Kitap bence Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman dönemlerindeki Hz. Ali’nin önceki halifelerle ilişkisi çok güzel dengeli bir şekilde anlatılmış. Bu noktada Hz. Ali’nin vahdet hassasiyeti güzel vurgulanmış. Yine kitapta yazar kitapta bazı olayları tahlil ederek kendi görüşünü de dile getirmiş bu durumda bu kitabın farkı olmuş. Bu kitabı özellikle öğrencilere okutmak lazım. Bu metotla Hz. Ebubekir, ve Hz. Ömer’de yazılmalı Hatta Malik Eşter yazılmalı bence…

Meryem Öztürk: Ben kitabı bir ilahiyatçı gözü ile inceledim. Ve kitabın giriş kısmından yazarın neden öncelikle Hz. Ali’yi yazdığını anladım. Bilgileri çok doyurucu buldum. Kitapta olayların sıralaması çok güzel olmuş. Hz. Ali’nin hayatı doyurucu ve net bir şekilde bütüncül olarak anlatılmış. Hz. Ali’yi biz ilahiyat fakültesinde bile parça parça bir birinden kopuk bilgilerle öğreniyoruz. Bize İslam tarihi savaşların tarihi olarak anlatılır. Halbuki Peygamberimizin hayatında savaşlar çok önemli bir yer tutmamasına rağmen böyle anlatılır. Ancak bu kitap böyle değil. Bu açıdan da güzel. Bende Kitabın dilini yalın ve akıcı bulduğumu ifade etmeliyim. Bu açıdan bu serinin devamını getirmeli diğer sahabeleri de yazmalısın bence..

Zeynep Aydın: Yazar çok güzel bir üslup yakalamış, herkesin çok rahat anlayacağı bir şekilde yazmış bunun için öncelikle tebrik ediyorum.. Tarihi sıralamada çok güzel yapılmış..

Ancak bir ilahiyatçı ve Nehcül Belağa üzerine yüksek lisans tezi hazırlamış biri olarak Nehcül Beleğa üzerine bir drğerlendirme ve daha çok alıntı beklemiştim.. Nehcül  Belağa dan daha çok vahdet ve adalet vurgulu alıntılar yspılmış

Kitap’tan anladığım kadarı ile Hz. Ali Ahlaki ilkeleri çok ön planda tutan biri. Hz. Ali olaylarda başarıyı değil ilkeleri ve ahlakı önceliyor. Ahlaki öncelediği için vahdet bilincini ve adaleti tercih ediyor. Hz. Ali hakkının gasp edildiğini düşündüğü halde kendi hak mücadelesini değil ümmetin birliğini tercih ediyor.

Katılımcılar bu söylediklerine ek olarak kitabın ikinci baskısı için önerilerini dile getirdiler.

Yazar Ramazan Deveci katılımcılara önerileri için teşekkür etti.

"Konuşan Kuran Hz. Ali" Kitabından... 

Kitap Yurdundan Sipariş vermek için tıklayın…

Çıra Kitap’tan Sipariş vermek için tıklayın…