FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 11-07-2020 10:39   Güncelleme : 14-07-2020 12:29

İşgalci İsrail'de 'üçüncü intifada' korkusu..

ABD Başkanı Trump’ın ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak ilan ettiği, Filistin’in topraklarını İsrail’e sunan plan ve ‘ilhak’ tartışmaları yeni bir intifada beklentisini de beraberinde getirdi. Siyonist İsrail gazetesi Jarusalem Post üçüncü intifadanın kapıda olduğunu yazdı.

İşgalci İsrail'de 'üçüncü intifada' korkusu..

10 Temmuz’da (dün) Donna Rachel Edmunds imzasıyla yayımlanan haberde, İsrail’in Batı Şeria’nın bazı bölgelerini ilhak etmeye devam ederse, üçüncü bir intifada ile karşılaşabileceği yazıldı. Habere göre, Fransa 24 TV kanalına Arapça röportaj veren Filistinli yetkili Nabil Shaath, Arap uluslarının geçmişte olduğu gibi yine Filistin’in yanına duracağını belirterek, dünyanın değiştiğini ve önümüzdeki beş yıl içinde de ABD’nin uluslararası ilişkiler üzerindeki egemenliğini kaybedeceğini söyledi.

Röportajda muhabirin üçüncü bir intifada olasılığının olup olmadığına dair sorusunu ise, “Kesinlikle var” diye yanıtlayan Shaath, “Onlarla (İsrail) her yerde karşı karşıya gelme hakkımız var” dedi. Diğer intifalarda Arap ülkelerinin kendilerini maddi anlamda desteklediğini söyleyen Shaath, “Eğer üzerimizdeki kuşatma devam ederse, kardeşlerimiz yanımızda duracaktır” ifadelerini kullandı.

SINIRLAR YENİDEN DÜZENLENİR

Sadece Arap ülkelerinin değil, Avrupa’nın da ilhaka karşı olduğunu söyleyen Shaath, “Eğer ilhaka dönülürse, dünyadaki tüm sınırlar yeniden düzenlenir” dedi. “Siyonizmin ilhak prensibi Avrupa’da uygulansa, İtalya da Roma toprakları üzerinde söz hakkına sahip olur” ifadelerini kullanan Shaath, bu durumun kimse için kabul edilebilir olmadığını belirtti.

‘ÇOK KUTUPLU DÜNYA FİLİSTİN’İ DESTEKLER’

Shaath, ABD’nin dünyada hegemonyasını kaybettiğini ve ortaya çıkan yeni küresel güçlerin ise Filistin davasına daha olumlu ve açık baktığını kaydetti.

ABD’nin artık dünyada tek lider konumunda olmadığını belirten Shaath, “Çin dev olma yolunda ilerliyor, Putin’in Rusya’sı Yeltsin’den çok farklı, Brexit’e rağmen Avrupa bağımsız bir rol oynuyor, çok kutuplu bir dünyaya doğru ilerliyoruz ve bu durum Filistin gibi küçük bir ülkenin topraklarını çalan ABD-İsrail’e karşı mücadelesini destekleyecektir” diye konuştu.

TAŞ İNTİFADASI

Filistin'de bir İsraillinin 8 Aralık 1987'de kamyonetini Filistinli işçilerin üzerine sürerek 4 kişiyi öldürmesi üzerine patlak veren ve Gazze'de bu olayı protesto eden göstericilerin üzerine ateş açılmasıyla daha da hız kazanan gösteriler, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'ün çeşitli bölgelerinde de benzer saldırıların yaşanması sonrası İsrail işgaline karşı kitlesel bir halk ayaklanmasına dönüştü.

"Birinci İntifada" adı verilen bu ayaklanmalar, tarihe taş atan Filistinli çocukların ellerini yine bu taşlarla kıran İsrail askerlerine ait görüntüler nedeniyle "Taş İntifadası" olarak da geçti.

Terör rejimi İsrail işgaline karşı 1987'de Filistin halkının başlattığı "Birinci İntifada", Ağustos 1993'te Filistin Özerk Yönetimi'nin kabul edildiği Oslo Anlaşması'nın imzalanmasıyla sona ermişti.

Eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un tartışmalı Mescid-i Aksa ziyaretinin ardından Eylül 2000'de başlayan "İkinci İntifada" ise, Şubat 2005'te Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Şaron arasında varılan ateşkes anlaşmasıyla son bulmuştu.

7Sabah