KÜLTÜR-SANAT
Giriş Tarihi : 27-06-2020 17:50   Güncelleme : 29-06-2020 12:38

Ali Bulaç’ın ‘Medine Sözleşmesi’ Kitabı Çıktı…

Ali Buaç’ın “Medine Sözleşmesi” kitabı Çıra yayınları tarafından yayınlanarak satışa sunuldu.

Ali Bulaç’ın ‘Medine Sözleşmesi’ Kitabı  Çıktı…

Medine’de yaşayan Müslümanlar, Yahudiler ve müşrik Araplar arasında hicretten kısa bir süre sonra Hz. Peygamber’in önderliğinde hazırlanan Medîne vesîkasını diğer adı ile Medine sözleşmesini konu alan bir Kitap Ali Bulaç tarafından yazıldı.

Yıllar önce yazdığı birçok yazı ile “Medine Sözleşmesini” Türkiyeli Müslümanların gündemine taşıyan Müfessir yazar Ali Bulaç bu çalışmalarını bir kitaba dönüştürdü.

Ali Buaç’ın “Medine Sözleşmesi”  kitabı Çıra yayınları tarafından yayınlanarak satışa sunuldu.

İslam toplumunda çok hukukluluğun delili olarak ta gösterilen “Medine Sözleşmesi” kitabının arka kapak yazısı şöyle:

Aydınlanmanın temel felsefi varsayımlarına göre şekillenmiş modern ve arkasından gelen postmodern dünyayı sürdürmek her zamankinden daha çok zorlaşmıştır. Ülkeler, sınıflar ve bölgeler arasında eşitsizlik giderek derinleşiyor; iç savaşlar, işgaller durmadı, mülteciler milyonları buldu; iklim ve çevre sorunları daha çok arttı: şiddet ve terör, ayrımcılık, ırkçılık, yabancı düşmanlığı hız kesmedi; salgın hastalıklar milyarlarca insanı bir anda tehdit eder hale geldi.

İslam dünyasının trajik durumu ortada: Din müntesipleri, mezhep taraftarları, ülkeler, etnik gruplar, yöneticiler ve yönetilenler, yoksullar ile zenginler, sivil gruplar, örgütler, kadın ve erkek birbiriyle çatışıp duruyor. Her bir grup diğerini ötekileştirme şeytanlaştırıyor.

Krizler bizi köklü bir paradigma değişikliğine zorluyor. Özgürlüğü, ahlaki erdemleri, adaleti ve karşılıklı ihtiramı esas alan küresel bir toplum sözleşmesine ihtiyacımız var. Bunun örneğini İslam'ın Peygamberi Medine Sözleşmesi'nde bize gösterdi. Modern ve postmodern zamanda insanın kendi varlığıyla, tabiatla ve hemcinsleriyle bozulan ilişkisine çözüm bulmadan, bu kriz ortamından çıkamayız.

Medine Sözleşmesi, Kur'an ve Hz. Peygamber'in sünnet ve siretinde şekillenen mucizevi işlerinden biridir. Tarihi tatbikat ve bugünkü sorunları farklı okunduğunda, İslam dünyasındaki çatışmalara ve küresel düzeyde sürüp giden insani ve sosyo politik krizlere bir çözüm arayışıdır.

Sipariş vermek için tıklayın…