GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-06-2020 09:09   Güncelleme : 27-06-2020 09:09

ABD'nin Ayasofya paylaşımına Türkiye'den cevap: Endişelenmeyin!..

ABD'nin Dini Özgürlükler Özel Temsilcisi Büyükelçi Sam Brownback'in Ayasofya paylaşımına ''Endişelenmeyin Brownback. Türkiye, kültürel ve dini mirasını korumaya devam edecek'' diye yanıt verdi.

ABD'nin Ayasofya paylaşımına Türkiye'den cevap: Endişelenmeyin!..

Camii özelliğini tekrar kazanması Türk halkı tarafından talep edilen Ayasofya'nın ibadete açılması tartışmaları ABD'yi rahatsız etti. ABD'nin Dini Özgürlükler Özel Temsilcisi Büyükelçi Sam Brownback'in  Ayasofya'nın bugünkü statüsünde müze olarak herkesin erişebilirliğinin sürdürülmesi yönündeki çağrısına Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran'dan "Endişelenmeyin" diye karşılık geldi...

"ENDİŞELENMEYİN"

Kıran'ın  Büyükelçi Brownback'in Ayasofya'ya ilişkin paylaşımına verdiği yanıtta şunları kaydetti:

"Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet'in vakfiyesidir. Kullanımıyla ilgili herhangi bir karar bizim iç işimizdir. Türkiye, 18 dünya miras alanımızın korunmasına aktif katkıda bulunmaktadır. Endişelenmeyin Brownback. Türkiye, kültürel ve dini mirasını korumaya devam edecek."

Brownback, paylaşımında, Ayasofya'nın, dünyanın dört bir yanındaki farklı inançlara sahip milyarlarca inanan için muazzam manevi ve kültürel öneme sahip olduğunu belirterek, Ayasofya'nın bugünkü statüsünde müze olarak herkesin erişebilirliğinin sürdürülmesi yönünde Türk hükümetine çağrıda bulunmuştu.

Milli Gazete