GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-06-2020 09:05   Güncelleme : 26-06-2020 09:21

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Ne Suriye'de ne Doğu Akdeniz'de Türkiye'siz bir oyun kuramazsınız

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Ne Suriye'de ne Doğu Akdeniz'de ne de NATO'nun güney kanadı olan Kuzey Afrika'da, yahut Akdeniz'in kuzey bölgelerinde Türkiye'siz bir oyun kuramazsınız." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Ne Suriye'de ne Doğu Akdeniz'de Türkiye'siz bir oyun kuramazsınız

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN Türk'te gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu...

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN Türk'te yaptığı değerlendirmede şunları söyledi...

"Mevkidaşlarımıza, Avrupa ülkelerine, ABD'ye, Rusya'ya biz elbette ateşkesten yanayız, siyasi sürecin önünün açılmasını destekliyoruz diyoruz ama bunun gerçekleşmesi için nesnel şartların oluşması gerekiyor. Bunun Hafter'e zaman kazandıracak yeni bir taktik manevra olarak istismar edilmemesi gerekiyor. Meşru faktörler ve meşru taraflar üzerinden Libya'da siyasi süreci ilerletecek bir adım atmak durumundayız. Doğu Akdeniz'de, Akdeniz'in güneyinde, Kuzey Afrika'da gerilimden yana değiliz. Siyasi sürecin ilerletilmesi için BM parametreleri ve Berlin Konferansı çerçevesinde meşru hükümetle temasımız, desteğimiz devam edecek. Kısa bir zaman içinde tekrar siyasi müzakerelerin başlaması yoluyla Libya hak ettiği barış ve istikrara kavuşacak."

"Ne Suriye'de ne Doğu Akdeniz'de ne de NATO'nun güney kanadı olan Kuzey Afrika'da, yahut Akdeniz'in kuzey bölgelerinde Türkiye'siz bir oyun kuramazsınız. Türkiye'siz yapacağınız her tür plan, program akamete uğramaya mahkumdur. Türkiye gibi önemli bir aktörü yok sayarak orada atacağınız her adım eninde sonunda boşa çıkacaktır. Kıta sahanlığı açısından bakıldığı zaman Türkiye'nin bölgede haklı menfaatlerini savunmak için bu adımları atması son derece meşrudur. Bu bizim milli vazifemizdir. Bundan elbette geri adım atmayacağız ama bizim kimseyle çatışmak gerilimi arttırmak gibi bir niyetimiz, arzumuz söz konusu değil fakat karşımıza birtakım tehditlerle, şantajlarla gelirlerse gereken cevabı alırlar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak biz bunu Suriye'de, Irak'ta, Libya'da başka yerlerde gösterdik ama bizim birinci tercihimiz hiçbir zaman bu olmaz."