FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 22-06-2020 08:24   Güncelleme : 22-06-2020 08:24

Batı Şeria'nın ilhak planına karsı duruş: Ümmetin seferber olması dini bir görevdir

Gazze’de, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan bazı bölgeleri “ilhak planı” protesto edildi.

Batı Şeria'nın  ilhak planına karsı duruş: Ümmetin seferber olması dini bir görevdir

Gazze’deki, Filistin Alimler Birliği merkezinde düzenlenen etkinlikte, Filistin halkına İsrail’in ilhak planına karşı seferberlik çağrısı yapıldı. Birliğin Başkanı Mervan Ebu Ras, burada yaptığı konuşmada, “Ümmetin seferber olması dini bir görevdir” dedi.

Gazze’de, terörist İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan bazı bölgeleri “ilhak planı” protesto edildi. Filistin Âlimler Birliği Başkanı Ebu Ras, “İsrail’in ilhak planı tarih boyunca işgal güçlerinin uyguladığı en kötü suçlardan biri” dedi.

Gazze’deki Filistin Âlimler Birliği merkezinde düzenlenen etkinlikte, Filistin halkına İsrail’in ilhak planına karşı seferberlik çağrısı yapıldı. Birliğin Başkanı Mervan Ebu Ras, “Ümmetin seferber olması dini bir görevdir. Filistinlilerin haklarına yönelik saldırılara karşı sessiz kalmak uygun değildir” dedi.  “İsrail’in ilhak planı tarih boyunca işgal güçlerinin uyguladığı en kötü suçlardan biri” ifadelerini kullanan Ebu Ras, İsrail’in dünya koronavirüs salgınıyla meşgul olduğu bu dönemi planını uygulamaya koymak için kullandığını belirtti. Halktan işgalcilere ve uygulamalara karşı koymasını isteyen Ebu Ras, Filistin yönetimine 1993’te imzalanan Oslo Anlaşması’nın (I. Oslo) iptal edilmesi çağrısında bulundu.

Siyonizmin hamisi ABD Başkanı Trump’ın, İsrail çetebaşı Binyamin Netanyahu ile 28 Ocak’ta Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Ortadoğu barış (!) planında, Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi işgal birimlerinin “İsrail’in toprağı” olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin’e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hâkimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyordu. ABD ve Siyonist yetkililerden oluşan ortak komisyon, Yüzyılın Dayatması planının ardından söz konusu bölgelerin “ilhakı” için Batı Şeria’da haritalandırma sürecine başlamıştı. Netanyahu da 1 Temmuz’dan itibaren Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi işgal birimleri ve Ürdün Vadisi’nin “ilhakını” kabine veya meclisin onayına sunacak.

Milli Gazete