GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-06-2020 10:46   Güncelleme : 12-06-2020 10:58

Sivas Davasında 'Katliamın Sorumlusu Perinçek' İddiası, Ahmet Nesin: Şeytan Ayetleri’ni Perinçek’in Ekibi Yayımladı

Zaman aşımına uğrayan Sivas katliamı davasında dosyası ayrılan üç firari sanığın yargılandığı dava, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Ahmet Nesin'in ifadelerinin alınması istendi.

Sivas Davasında 'Katliamın Sorumlusu Perinçek' İddiası, Ahmet Nesin: Şeytan Ayetleri’ni Perinçek’in Ekibi Yayımladı

Sivas katliamında ölen Gülsüm Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa, üç firari sanıkla ilgili görülen davada Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in ve onu suçlayan Aziz Nesin’in oğlu Ahmet Nesin’in dinlenmesi talebinde bulundu.

Zaman aşımına uğrayan Sivas katliamı davasında dosyası ayrılan üç firari sanığın yargılandığı dava, Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde sürüyor. Sivas Katliam davasında 3 firari sanık olan Eren Ceylan, Murat Songur ve Murat Karataş’ın yargılandığı davada, katliamda ölen Gülsüm Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa’nın avukatı Coşkun Özgür Piroğlu, Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir başvuruda bulundu. Ankara Adliyesi’nde yapılan başvuruda Avukat Piroğlu, Aziz Nesin’in oğlu Ahmet Nesin’in geçen yıl yazdığı bir köşe yazısı ve açıklamalarındaki iddiaların değerlendirilmesini istedi.

AHMET NESİN: ŞEYTAN AYETLERİ’Nİ PERİNÇEK’İN EKİBİ YAYIMLADI

Ahmet Nesin, Artı Gerçek’te 3 Temmuz 2019’da yayınlanan yazısında, bazı tanıklıklarını paylaşarak Sivas katliamının fitilini ateşleyen Salman Rüşdi’nin Şeytan Ayetleri’nin babası tarafından değil Doğu Perinçek’in ekibi tarafından Aydınlık Gazetesi’nde yayımlandığını söylemişti. Nesin, “Aziz Nesin TGRT’ye Aydınlık Gazetesi’nde yayınlanan Şeytan Ayetleri’ni kendisinin yayınlamadığı ve haberi olmadığını söylediğinde Perinçek yeni bir kınama yazısıyla katliam planını büyük olasılıkla aynı anda kaleme alıyordu” demişti.

Avukat Piroğlu, Ahmet Nesin’in söz konusu yazı ve sosyal medya paylaşımlarını sunduğu başvuruda, “Doğu Perinçek’in Sivas katliamının sorumlularından biri olduğu konusunda müvekkilim Hüseyin Karababa’nın şüpheleri vardır. Bu konu aydınlatılmalıdır. Doğu Perinçek’in Sivas katliamının sorumluları arasında olup olmadığı ortaya çıkarılmalıdır. Doğu Perinçek şu anda Vatan Partisi’nin Genel Başkanıdır. Bu konuda Ahmet Nesin ve Doğu Perinçek’in ifadesi alınmalıdır” dedi.

EVRENSEL