FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 07-06-2020 05:45   Güncelleme : 07-06-2020 06:31

Özgür Kudüs savunucusu İslami Cihad lideri Ramazan Şallah hayatını kaybetti

Kudüs davasının öncü isimlerinden Filistin İslami Cihad Hareketi eski genel sekreteri Dr. Ramazan Abdullah Şallah tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Allah Rahmet Eylesin.. Özgür Kudüs mücadelesinin liderlerinden olan Ramazan Şallah'a selam olsun...

Özgür Kudüs savunucusu İslami Cihad lideri Ramazan Şallah hayatını kaybetti

Filistin İslami Cihad Hareketi kurucusu ve eski genel sekreteri Kudüs davası öncülerinden Dr. Ramazan Abdullah Şallah, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Hürseda Haber'de yer alan habere göre: İslami Cihad Hareketi’nden yapılan yazılı açıklamada, "Büyük Ulusal Lider Ramazan Abdullah Şallah, yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek hayatını kaybetmiştir." ifadesine yer verildi. 

İslami Hareketin Filistin halkına taziyelerini ilettiği belirtilen açıklamada, Şallah'ın büyük bir lider olduğu belirterek, şunlar ifade edildi:

"İslami Cihad Hareketi’nin kuruluşundan bu yana mücadelesine tanıklık ediyor, onun 20 yıldan fazla ortaya koyduğu liderliğini ve milli duruşunu onur ve şerefle hatırlıyoruz. O, emanete en güzel şekilde sahip çıktı ve cihat bayrağını hep yüksekte tuttu. Filistin direnişine, Kudüs’e, Arap ve İslam kimliğine hep sahip çıktı."

Filistin İslami Cihad direniş hareketi kurucu lideri ve İslami direniş hattının kahramanlarından Ramazan Şallah’ın bu akşam (6 Haziran 2020) 22.00 saatlerinde dünyaya veda ederek Dar’ul Ukba’ya irtihal ettiği bildirildi.

Dr. Ramazan Abdullah Şallah kimdir?

İslami Cihad Hareketi Lideri Şallah, 1958 yılında Gazze Şeridi’nin Şucaiyye Mahallesi'nde dünyaya geldi. Şallah, Mısır’daki Ez-Zakazik (Al-Zagazig) Üniversitesinin ekonomi bölümünden 1981 yılında mezun oldu.

Daha sonra İngiltere’de doktora eğitimini tamamlayan Şallah, 1993-1995 tarihlerinde ABD’deki Güney Florida Üniversitesi’nde Orta Doğu Araştırmaları Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı.

İslami Cihad Hareketi Lideri Fethi Şikaki’nin siyonist işgal rejimi dış istihbarat servisi Mossad tarafından 1995’te Malta’da şehit edilmesinden sonra hareketin genel sekreterliğine getirildi.

Şallah, siyonist işgal rejimi tarafından 2’nci Filistin İntifadası sürecinde siyonist işgal rejimi hedeflerine yönelik büyük cihad eylemlerini yönetmekle suçlandı.

ABD, Şallah’ı 2003 yılında “terörist” listesine, ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) da 2017’de “arananlar” listesine ekledi.

Şallah, yakalandığı bir hastalıktan dolayı İslami Cihad’ın liderliğinden çekilmiş yerine Ziyad en-Nahale seçilmişti.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta yaşayan Şallah'ın sağlık durumuna ilişkin 2018 Nisan ayında basında bazı haberler çıkmış, bunun üzerine İslami Cihad Hareketi'nden yapılan yazılı açıklamada, “kalp ameliyatı geçiren Şallah'ın durumunun stabil olduğu ve tıbbi gözetim altında tutulduğu” belirtilmişti.

Ekran Gazetesi olarak Şallah'ın ailesi ve sevenleri başta olmak üzere Filistinli kardeşlerimiz ve direniş hattı gönüllülerine baş sağlığı diliyoruz.

Merhum Şallah için Cenab-ı Allah'tan Rahmet diliyoruz Mekanı Cennet olsun.  Ramazan Şallah'a ve Özgür Kudüs davasının tüm yiğitlerine selam olsun