FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 06-06-2020 07:31   Güncelleme : 06-06-2020 07:31

Kudüs konusunda Türkiye’ye karşı İsrail-Suudi ittifakı

Suudiler ile İsrail rejiminin Türkiye’nin Kudüs İslami Vakıflar İdaresindeki nüfuzunu önleyecek yeni bir idari yapı için gizli görüşmeler yaptığı basına sızdırıldı.

Kudüs konusunda Türkiye’ye karşı İsrail-Suudi ittifakı

 Israel Hayom, İbranice yayın yapan sayfasında yer verdiği haberine göre Kudüs’teki Mescid-i Aksa’nın yer aldığı Harem-i Şerif’in yönetiminden sorumlu olan Ürdün, Türkiye’nin yönetim üzerindeki nüfuzunu önlemek için Kudüs İslami Vakıflar İdaresi kuruluna Suudi temsilciler alınmasını talep etti.

Ürdün’ün bu talebinin Amerika ve İsrail tarafından da olumlu karşılanması üzerine İsrail’le Suudi rejimi arasında Kudüs konusunda gizli temaslar başladı. 

İsrail ve Suudi rejimlerinin Amerika’nın bilgisi ve desteğiyle geçtiğimiz yılın aralık ayından beri gizli görüşmeler yaptığını belirten Israel Hayom gazetesinin haberine göre gazeteye açıklamada bulunan iki Suudi diplomat, Suudi Arabistan ile İsrail arasındaki temasların son derece gizli olmasından dolayı çok az sayıdaki İsrailli, Amerikalı ve Suudi diplomat ve güvenlik yetkilisi bu temasların içinde yer alıyor. 

Açıklamayı yapan Suudi diplomatlara göre Oslo Anlaşması doğrultusunda Harem-i Şerif yönetiminde tek söz sahibi olan Ürdün, başlangıçta Mescid-i Aksa ve buradaki kutsal mekanların yönetim yetkisini elinde bulunduran “Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına” bağlı “Kudüs İslami Vakıflar İdaresi”nin yapısında değişiklik yapılmasına şiddetle karşıydı. 

Ancak Türkiye’nin Doğu Kudüs’te artan bir varlık göstermeye başlaması ve kutsal mekanlar ve Filistinliler üzerinde nüfuzunu arttırması ile birlikte görüşünü değiştirdi.

Türkiye’nin nüfuzu nasıl arttı?

Habere göre olayın özeti şöyle: Mescid-i Aksa’nın “Babu’r Rahme” girişinde Filistinlilerle İsrail güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalardan sonra Ürdünlüler, Kudüs İslami Vakıflar kurulunun üyelerini arttırdılar ve Oslo anlaşmasına aykırı olarak Filistinlileri de kurula aldılar. 

Ondan sonra da bu kurulun Filistinli üyeleri, Türkiye’ye ait kurum ve vakıfların Mescid-i Aksa’nın yönetiminde etkili olmasına izin verdiler. Bu kurumlar ise Ankara’dan milyonlarca dolar maddi yardım alıyor. 

Türkiye’nin nüfuzundan rahatsız olan Ürdün İsrail ve Suudilere teklif sundu

Bu gelişmenin ardından Ürdünlüler, İsraillilere ve Amerikalılara mesaj gönderdiler ve Türkiye’nin Mescid-i Aksa yönetimi üzerindeki nüfuzunu önlemek ve Suudilerin milyonlarca dolasından yararlanmak için Suudi temsilcilerinin yönetim kuruluna girmesini kabul ettiklerini söylediler.  

Israel Hayom’un haberine göre Suudilerin Mescid-i Aksa yönetim kuruluna girmesi meselesi uzun süredir gündemdeydi. Şu ana kadar söz konusu edilen planlara göre Ürdünlüler hala Kudüs’teki kutsal mekanların yönetiminde asli söz sahibi olmaya devam edecek ve Suudi temsilciler ise bir gözlemci veya uzman olarak kurulda yer alacak.

Suudilerin İsrail lehine olacak şekilde kurula girmesinin Amerikalılar tarafından da desteklendiğini belirten Israel Hayom gazetesi, böylece “Yüzyılın Anlaşması” adı verilen planın uygulanmasının ve Batı Şeria’nın ilhakının kolaylaşacağına işaret ederek, Suudilerin, Birleşik Arap Emirlikleri’nin ve Bahreyn’in “Yüzyılın Anlaşması”na verdiği desteği hatırlattı.

YDH-