DÜNYA
Giriş Tarihi : 02-06-2020 06:02   Güncelleme : 02-06-2020 06:02

Suud'da saray çatırdıyor: Selman'a karşı konsey kuruldu..

Bir Suudi siyasi aktivist, Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'ı devirmek için 3 Suudi prens de dahil olmak üzere 18 üyeden oluşan bir konseyin kurulduğunu açıkladı. Üyelerin, Bin Selman'ın Suudi Arabistan'ı yok ettiğine inandıkları belirtildi.

Suud'da saray çatırdıyor: Selman'a karşı konsey kuruldu..

Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'ın yurtiçi, bölgesel ve uluslararası alanlarda yaptığı eylemler, birçok Suudi prensinin ona karşı birleşmesine yol açtı ve Bin Selman'ın tutuklamaları ve hapis cezaları şimdiye kadar işi hiç bir yere vardırmadığı belirtildi.

Suudi bir aktivist olan Abdulrahman el-Sehimi, muhalefetin krallık hayali olan Muhammed bin Selman'ı devirmek amacıyla iktidar ailesinden 3 prensin de içinde olduğu bir "Koordinasyon Konseyi" oluşturduğunu söyledi.

El-Cezire'ye göre Abdulrahman el-Sehimi, bir video kaydında açıklamada bulunarak, "Konsey oturma eylemi, sivil itaatsizlik veya silah taşıma çağrısı yapmıyor. Bunun yerine, çalışmaları dünyanın dört bir yanındaki ülkelerle, resmi ve uluslararası kuruluşlarla yazışmalarla sınırlıdır. İslami parlamentolar, Körfez ülkeleri, ABD Kongresi üyeleri ve Avrupa Parlamentosu üyeleri ile yazışmalar yapıldı. Suudi Arabistan'daki iktidar örgütlerinin kraldan bağımsız olması ve ülkenin seçilmiş bir parlamentoya sahip olması şartıyla, Suudi kralın erkek kardeşi ve Bin Selman'ın rakibi Ahmed bin Abdulaziz'i krallık için destekleyeceklerini söylediler." diye belirtti.

Abdulrahman el-Sehimi daha sonra, Suudi Kralı Selman Bin Abdulaziz'i oğlunu veliaht prenslik de dahil olmak üzere tüm mevcut konumlardan uzaklaştırmaya ve sorumluluğu Ahmed Bin Abdulaziz'e devretmeye çağırdı. 17 İslam ülkesinin yaklaşımlarına katıldığını vurguladı. Fakat kendilerinin Kral Selman'ın kendisi tarafından bu çalışmanın başlamasını beklediklerini ifade etti.

Hürsedahaber