DÜNYA
Giriş Tarihi : 31-05-2020 06:26   Güncelleme : 31-05-2020 06:26

Arakanlı Müslüman kadın mülteci anlatıyor.. İnsan kaçakçıları gece cesetleri tekneden atıyordu

Arakanlı Müslüman kadın mülteci anlatıyor.. İnsan kaçakçıları gece cesetleri tekneden atıyordu

“Kaç kişi öldü, kimse bilmiyor. 50 veya daha fazla olabilir.” diyor Khadiza Begum. 50 yaşındaki Khadiza, teknelerinin 2 ay denizde mahsur kalmasından sonra Bangladeş Sahil Güvenliği tarafından kurtarılan 396 Arakanlı Müslümandan biri.

Can kaybı hakkındaki tahminleri ise aynı teknede, cenaze namazlarına imamlık yapan oğluna dayanıyor. İnsan kaçakçılarının onları Malezya’ya götürmeleri gerekiyordu. Fakat oraya hiç ulaşamadılar. Khadiza, BM’nin “tam anlamıyla bir etnik temizlik” örneği diye tanımladığı vahşet nedeniyle Myanmar’daki evinden kaçmak zorunda kaldı.

Komşu ülke Bangladeş sığınmalarına izin verdi. Evlerini terk etmeye zorlanan Arakanlı Müslümanları yerleştirdikleri yer dünyanın en büyük üçüncü mülteci kampı oldu. Yaklaşık bir milyon Arakanlı Müslüman, Bangladeş’teki Cox’s Bazar’da yaşıyor ve Khadiza gibi bazıları, Bengal Körfezi’nin karşısındaki Malezya’da daha iyi bir hayat hayal ediyor.

Ancak Khadiza’nın hayalini kurduğu hayat, bir kabusa dönüştü. İnsan tacirliği yapan mürettebatın teknedeki ölümleri saklamaya çalıştığını anlatıyor: “İki motoru da çalıştırırlardı böylece kimse atılan cesetlerin suda çıkardığı sesleri duymazdı.”

Cesetlerin sıklıkla gece vakti atıldığını söylüyor ve “En az 14 ila 15 kadının öldüğünü kesin olarak biliyorum.” diyor. Yanında oturan kadının ölümü hala Khadiza için bir travma. Aşırı derecede susuz kalan kadının, başlangıçta zihni karışmış ve “tuhaf davranmaya” başlamış.

Mürettebatın, yanında dört çocuğu bulunan kadını botun üst güvertesine götürdüğünü ve kadının burada öldüğünü söylüyor: “Hala onun ölümü peşimi bırakmıyor. Gözlerimizin önünde öldü. Kadının 16 yaşındaki kızına, annelerinin öldüğünü oğlum söyledi.”

Yetim kalan çocuklar

Khadiza da dört çocuk annesi. “Kadının diğer üç çocuğu annelerine ne olduğunu bilmiyordu. Ağlıyorlardı. Çok yürek burkan bir sahneydi. Cesedi hemen atıldı.” diyor.

Ocak medya