DÜNYA
Giriş Tarihi : 31-05-2020 06:04   Güncelleme : 01-06-2020 23:43

Amerika'da George Floyd protestoları kontrolden çıktı: Birçok şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Amerika'da George Floyd protestoları kontrolden çıktı: Birçok şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi

 

ABD'de polis şiddeti sonucu yaşamını yitiren George Floyd için adalet talebiyle ülke çapında gerçekleştirilen protestolar kapsamında Los Angeles ve Chicago başta olmak üzere çok sayıda şehirdeki gösterilerin kontrolden çıkması nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Los Angeles'lıların ifade özgürlüğünü ve şiddetten ya da vandalizmden korkmadan yaşama hakkını her zaman koruyacağız. Göstericilerin, güvenlik güçlerinin ve tüm Los Angeles sakinlerinin güvenliğini arttırmak için 20:00 ila 05:00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulayacağız" dedi.

Yerel basına yansıyan görüntülerde, göstericilerin büyük caddeleri kapattığı, bazı polis araçlarının ateşe verildiği görüldü.

Chicago Belediye Başkanı Lori Lightfoot, yerel saatle 21:00'dan itibaren şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı.


Protestoların alevlendiği Utah eyaletinde ise Vali Gary Herbert, Ulusal Muhafızl​arı görevlendirirken, eyaletin başkenti Salt Lake City'de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 


​Sokağa çıkma yasağı ilan edilen Los Angeles'ta yağmacıların bir kuyumcuya girerek yüklü miktarda altın ve mücevher çaldığı bildirildi. 


​Belediye başkanı Jenny Durkan'ın sokağa çıkma yasağı ilan ettiği Seattle şehrinde polis araçlarının ateşe verildiği anlara dair görüntüler kameralara yansıdı.


George Floyd'un öldürüldüğü Minnesota​ eyaletinde dört gündür süren gösterilerin ardından Ulusal Muhafızların tamamı, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez göreve çağrıldı. 

Konuya ilişkin Twitter'dan açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, "Minneapolis'te Demokrat Belediye Başkanı'nın yapamadığını yapmak için Ulusal Muhafızlar görevlendirildi. Hasarın oluşmaması ve polis merkezinin ele geçirilmemesi için bunun iki gün önce yapılması gerekiyordu. Ulusal Muhafızlar harika iş çıkarıyor. Oyun yok!" dedi.


​ABC News, göstericilere müdahale edilmesi için Minnesota, Ohio, Georgia, Colorado, Wisconsin, Kentucky, Teksas, Utah, Washington olmak üzere toplam 9 eyalette Ulusal Muhafızlar'ın görevlendirildiğini bildirdi.


ABD Ordu Sekreteri Ryan McCarthy'nin protestocular ile güvenlik güçleri arasında arbedenin yaşandığı ​Beyaz Saray çevresinde güvenliğin arttırılması amacıyla Ulusal Muhafızlar'ı güvenlik güçlerine destek için görevlendirdiği bildirildi.