ANALİZ
Giriş Tarihi : 27-05-2020 22:32   Güncelleme : 30-05-2020 06:38

Ömer B. Abdulaziz'in mezarı yıkıldı: Anadolu Ajansı kaynaklı habere yalanlama..

Anadolu Ajansının "İran destekli terörist gruplar İslam Halife'sinin mezarını boşalttı" başlığı ile servis ettiği birçok sitede yer alan haber Rast Haber'de yayınlanan bir haber analizle yalanlandı.

Ömer B. Abdulaziz'in mezarı yıkıldı: Anadolu Ajansı kaynaklı habere yalanlama..

Anadolu Ajansının "İran destekli terörist gruplar İslam Halife'sinin mezarını boşalttı" başlığı ile servis ettiği birçok sitede yer alan haber Rast Haber'de yayınlanan bir haber analizle yalanlandı.

Analizde söz konusu haberi yayınlayan gazete ve sitelerin Suriye'deki tekfirci grupların sözcülüğünü yaptıkları ifade edildi. Bu tür asılsız haberlerle mezhep kışkırtıcılığının körüklendiği söylendi.

Haber analizde "Şiiler ve İran aleyhinde  yalan haber  yayma  görevini üstlenmiş bu  çevreler son zamanlarda “mal  bulmuş mağribi” misali küçük büyük asılsız her habere büyük bir iştiyakla atlamakta, açıkca mezhepçilik yapmakta,  müslümanlar arasında  kin ve nefret  tohumları saçmaya devam etmekteler.

Bu düşmanlık saçan haberlerden biri AA kaynaklı: İran’ın Zahedan şehrindeki Mekki Camii ile ilgili. Birkaç yıl önce Meşhed’de  Kültürel-Tarihi Eserler Ofisinde danışmanlık yapmış Muhammed Bakır Tabatabai adlı (ahmak)  biri yayınladığı bir twitte mimarisini beğenmediği bu cami konusunda aklınca  birşeyler  döktürmüş ve  muhataplarının tepkisi üzerine de twiti kısa süre sonra kaldırmıştı.

İran ve şiiler söz konusu olunca sipariş üzerine haber üreten AA’nın bu haberi  mezhepçilere yem oluşturmuş ve İran’ın sözde sünnilere baskılarına dair biriktirdikleri ne kadar  yalan varsa  eklemişlerdi habere.

İkinci bir haber  yine AA kaynaklı:” Ömer bin Abdülaziz'nin mezarını boşalttılar! Naaşın akıbeti bilinmiyor.

Suriye’nin İdlib kentinin Maaratünnuman ilçesi yakınlarındaki Deyr Şarki köyünde bulunan Halife Ömer bin Abdulaziz'in mezarının kazıldığı görülüyor.

İkinci İslam Halifesi Hazreti Ömer'in torunlardan olan Ömer bin Abdulaziz'in mezarının içinin boş olduğu görüntülerde yer alıyor.”

Analizde, Bu mezarla ilgili haberin doğrulu-yanlışlığı bir yana   mezarları yakıp tahrip etme  işi Tekfirci Selefilerin önceliklerinden olup adı geçen kişinin mezarının tahrip edilmesi de daha çok   tekfirci grupların işidir. 

Bizzat Suriye’de geçmiş yıllarda Peygamberlerin  türbelerini yıkmakla iftihar eden, çektikleri videoları yayınlayan  sözde şirk(!) karşıtı vahşilerin bırakın  Emevi halifesi Ömer bin Abdulaziz’in türbesini fırsat bulsalar Hz. Peygamberin(sa)  kutsal haremeni bile yerle bir etmeye hazır olduklarını bilmeyen yoktur.  

Şiiler bu tekfirci grupların aksine  türbeleri korumak için Suriye’de bulunmaktalar ve  her kime ait olursa olsun mezarla, türbeyle uğraşmazlar.

Onların hedefi zamanın müstekbir gücü ABD ve işbirlikçilerinin Suriye’deki komplolarını yenilgiye uğratmaktır,  mezarları tahrip etmek değil, denildi...