GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-05-2020 04:55   Güncelleme : 12-05-2020 04:55

İran'da Camiler'in tamamı açılıyor, Türkiye'de AVM'ler açıldı,

İran'da Covid-19 ile mücadele kapsamında kapatılan camiler, ilk önce "düşük riskli" bölgelerde açılmıştı...Türkiye'de yeni tip corona virüs salgını nedeniyle geçici süre kapatılan alışveriş merkezleri, 11 Mayıs'ta saat 11.00'da yeniden kapılarını açtı.

İran'da Camiler'in tamamı açılıyor, Türkiye'de AVM'ler açıldı,

T24'de yer alan habere göre: İran'da yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında alınan tedbirler hafifletiliyor. İran İslami Tebliğ Kurumu Başkanı Muhammed Kumi yaptığı açıklamada Sağlık Bakanı Said Nemeki ile görüştüğünü belirterek ülke genelindeki tüm camilerin yarından itibaren açılmasının kararlaştırıldığını duyurdu.

Kumi, "Halkın sürekli takibi ve talepleri ve Sağlık Bakanı ile sayısız görüşmelerden sonra yarından itibaren ülkedeki tüm camilerin sağlık protokollerine uygun olarak yeniden açılmasına karar verildi" ifadelerini kullandı.

İran'da Covid-19 ile mücadele kapsamında kapatılan camiler, beyaz bölge olarak adlandırılan düşük riskli 132 yerleşim yerinde yeniden açılmış ve 157 noktada cuma namazı kılınmıştı.

Milliyet'te yer alan habere göre: Türkiye'de yeni tip corona virüs salgını nedeniyle geçici süre kapatılan alışveriş merkezleri, saat 11.00'da yeniden kapılarını açtı. Beylikdüzü'nde bulunan bir AVM'nin kapısında uzun kuyruklar oluştu.

Beylikdüzü'nde bulunan bir AVM'ye girmek isteyenler sabah saat 10.00'da gelerek uzun kuyruklar oluşturdu. Bazı vatandaşlar AVM önündeki banklarda oturarak açılışı bekledi.

Kuyruktakilerin maske taktıkları görülürken, bazı vatandaşların ise sosyal mesafe kuralına uymaması dikkat çekti.

Saat 11.00'da kapıların açılmasıyla müşteriler içeriye alındı. İçeriye girmek isteyen herkesin tek tek ateşi ölçüldü, maskesi olmayanlara maske dağıtıldı.

AVM önüne ise yoğunluk yaşanmaması için bant çekilerek gelenlerin sıraya girmesi sağlandı. Açılışın üzerinde 2 saat geçmesine rağmen ise kapıdaki kuyruğun devam ettiği görüldü.

220 mağazanın olduğu AVM'de ise 40 mağazanın açık olduğu öğrenildi.

AVM'ye girenlerden bazıları alışverişlerini yaparken, az sayıda mağazanın açık olması nedeniyle alışverişini yapamayanlar da oldu.