GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-04-2020 16:49   Güncelleme : 21-04-2020 16:49

Marketler sokağa çıkma yasağı süresince hizmet verecek mi, açık olacak mı? İstisna tutulan iş yerleri açıklandı..

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine, 23, 24, 25 ve 26 Nisan'da 31 ilde uygulanacak sokağa çıkma yasağıyla ilgili genelge gönderildi.

Marketler sokağa çıkma yasağı süresince hizmet verecek mi, açık olacak mı? İstisna tutulan iş yerleri açıklandı..

Corona virüs tedbirleri kapsamında alınan sokağa çıkma yasaklarına bir yenisi daha ekleniyor. 10-12 Nisan tarihleri arasında 31 ilde gerçekleştirilen ilk sokağa çıkma yasağının ardından 17-19 Nisan tarihleri arasında da sokağa çıkma yasağı 31 Büyükşehir ve Zonguldak'ta uygulandı.

Gerçekleştirilen uygulamanın hemen ardından dün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından yeni sokağa çıkma yasağı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyuuruldu. Bu kapsamda 23-24-25-26 Nisan tarihlerin dört gün sürecek olan bir sokağa çıkma yasağı uygulanacağı açıklanırken vatandaşlar bu süreçte marketler açık olacak mı sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki Marketler dört gün sürecek olan sokağa çıkma yasağı süresince açık tutulacak mı?

MARKET VE BAKKALLAR AÇIK OLACAK MI?

İçişleri Bakanlığınca, 81 il valiliğine, 23, 24, 25 ve 26 Nisan'da uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili genelge gönderildi. Genelgeye göre daha önceki kısıtlamalardan farklı olarak marketler ve bakkallar sokağa çıkma yasağının ilk 2 günü belirli saatlerde açık olacak ancak hafta sonuna denk gelen 25 Nisan Cumartesi ve 26 Nisan Pazar günleri marketler ve bakkallar kapalı olacak.


Uygulamanın günlük hayata etkisini en az düzeyde tutmak amacıyla, ramazanın başlayacak olması nedeniyle 21 Nisan Salı ve 22 Nisan Çarşamba günleri market ve bakkalların çalışma saatleri 08.00-23.00 olarak belirlendi.

İçeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirler alınacak. Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içeriden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacak.Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 23 Nisan Perşembe ve 24 Nisan Cuma günleri marketler ve bakkallar 09.00-14.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.


Bu kapsamda vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelliler hariç) ikametlerine en yakın market ve bakkallara gidip gelebilecek. Aynı saatler arasında marketler ve bakkallar evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek.

Milliyet